Tavi yapılan hastalarda inreratrial blok gelişimi ve klinik parametrelerle ilişkisi
Interatrial block development in patients undergoing tavi and its relationship with clinical parameters
  1. Tez No: 653708
  2. Yazar: ENES ALIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Ciddi aort darlığı olan ve Transkatater Aort Kapak İmplantasyonu (TAVİ) planlanan hastalarda bazalde interatrial blok (İAB) sıklığı, klinik parametrelerle ilişkisi ve başarılı TAVI işlemi sonrası taburcu edildikten sonraki takiplerinde interatrial iletinin değerlendirilmesi. MATERYAL VE METOD: Kliniğimizde 2015-2020 yılları arasında TAVİ yapılmış ve başarı ile taburcu edilmiş 90 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların operasyon öncesi genel demografik verileri, elektrokardiyogramları (EKG), takip EKG'leri ve ekokardiyografileri sistemden tarandı. EKG'de interatrial blok varlığı ve seviyesi, P dalga süresi, işlem öncesi ekokardiyografi (EKO) bulguları (maksimum, mean gradientleri, sol atrium (LA) çapı), kullanılan kapak ölçüsü ve kapak tipi ve parametrelerin 6. aydaki değişimi değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmada, 2015 ile 2020 yılları arasında TAVI yapılmış olan ve çalışma dahil edilme kriterlerine uyan 46 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların ortalama yaşı 74.78 ± 8.66 idi. Preoperatif değerlendirilen EKG'lerin %37'sinde (17 hasta) kısmi interatriyal blok, %6.5'inde (3 hasta) ileri interatriyal blok gözlendi, %56.5'inde (26 hasta) interatriyal ileti bozukluğu yoktu. Postoperatif değerlendirilen EKG'lerin %30.4'ünde (14 hasta) kısmi interatriyal blok, %21.7'sinde (10 hasta) ileri interatriyal blok gözlendi, %47.8'inde (22 hasta) interatriyal blok yoktu. Preoperatif ve postoperatif yapılan değerlendirmelerde EKG'de interatrial blok gelişimi bakımından anlamlı fark gözlendi (P=0.017) Hastaların %54.3'ünde (25 hasta) self-expandable, %45.7'inde (21 hasta) balon expandable kapak kullanıldı. Self expandable kapak takılan 25 hastanın preop EKG'sinde 16'sında interatriyal blok yoktu, 7'sinde kısmi interatriyal blok, 2'sinde ileri interatriyal blok vardı. Bu hastaların postop EKG'sinde; interatriyal blok olmayan 16 hasta aynı kaldı, kısmi interatriyal blok olan 7 hastanın 4'ü (%57.1) aynı kaldı, 3 (%42,9) tanesi ileri derece interatriyal bloka ilerledi, ileri derece interatriyal blok olan 2 hastadan 1 tanesi (%50) kısmi interatriyal bloka gerilerken, 1 tanesi (%50) aynı kaldı. Bu hasta grubunda TAVİ öncesi p dalga süresi 118.422.67 iken TAVİ sonrası 119.621.69 olarak ölçüldü ve anlamlı fark izlenmedi (p=0.113). Balon expandable kapak takılan 21 hastanın preop EKG'sinde;10 hastada interatriyal blok yoktu, 10 hastada kısmi interatriyal blok vardı, 1 hastada ileri interatriyal blok vardı. Bu hastalarda işlem sonrasında 21 hastanın postop EKG'sinde; interatriyal blok olmayan 10 hastanın, 5 tanesi (%50) aynı kaldı, 5 hasta (%50) kısmi interatriyal bloka ilerledi (p=0.022) istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi. Kısmi interatriyal blok olan 10 hastanın 4 tanesi (%40) aynı kalırken, 1 hastada (%10) interatriyal blok gözlenmedi, 5 hasta (%50) ileri interatriyal bloka ilerledi(p=0.022) istatiksel olarak anlamlı fark gözlendi. Preop ileri interatriyal blok olan 1 hasta ise aynı kaldı. Balon expandable kapak takılan 21 hastanın preop P dalga süresi 127,62±19,4 idi, işlem sonrası p dalga süresi 138,71+ 32,03 olarak ölçüldü. İstatistiksel olarak anlamlı fark izlendi (p=0,038). SONUÇ: TAVİ yapılan hastalarda, 6. ayında bakılan EKG'lerde toplam popülasyonda bazale göre interatrial ileti süresinde anlamlı değişiklik izlenmediği, alt grup olarak iki farklı kapak değerlendirildiğinde ise balon-expandable kapak kullananlarda interatrial blok gelişimi ve var olan interatriyal bloğun seviyesinin ilerlemesinin anlamlı düzeyde olduğu görüldü. Balon-expandable kapakta postoperatif mean gradient ortalamasının self expandable kapak takılanlara göre daha yüksek olmasının balon-expandable kapak takılanlarda P dalga süresinin anlamlı derecede uzun olmasıyla ilgisi olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: Determination of interatrial block occurence and related factors in patients who have undergone Transcatater Aortic Valve Implantation (TAVI) and who were successfully discharged. MATERIAL AND METHOD: : 90 patients who underwent TAVI in our clinic between 2015 and 2020 and were successfully discharged were analyzed retrospectively. General demographic data of the patients before the operation, electrocardiograms (ECG) before the procedure, follow-up ECGs and echocardiographs were scanned from the system. ECG measurements were made with the assistance of SEMA Workstation 3.8.1 (Schiller AG). Presence and level of interatrial block in ECG, P wave duration, pre-procedure echocardiography (ECO) findings (maximum, mean gradients, left atrium (LA) diameter), valve size and valve type used, interatrial ECG at 6 months after the procedure. We examined clinical parameters that may be related to the presence and degree of block, ECHO evaluation and development of interatrial block. FINDINGS: In the study, 46 patients who had TAVI between 2015 and 2020 and met the inclusion criteria were included in the study. The mean age of the patients was 74.78 ± 8.66. Partial interatrial block was observed in 17 (37%) of the ECGs evaluated preoperatively, and advanced interatrial block was observed in 3 (6.5%), 26 (56.5%) had no interatrial conduction abnormality. Of the postoperative ECGs, 14 (30.4%) had partial interatrial block, 10 (21.7%) had advanced interatrial block, 22 (47.8%) had no interatrial block. In the preoperative and postoperative evaluations, a significant difference was observed in the ECG in terms of interatrial block occurence (P = 0.017). Salfexpandable valves were used in 25 (54.3%) patients, and balloon expandable valves were used in 21 (45.7%) patients. In the preop ECG of 25 patients with self-expandable valves, 16 had no interatrial block, 7 had partial interatrial block, and 2 had advanced interatrial block. In the postop ECG of 25 patients with a self-expandable valve; 16 patients without interatrial block remained the same, 4 (57.1%) of 7 patients with partial interatrial block remained the same, 3 (42.9%) progressed to severe interatrial block, 1 out of 2 patients with advanced interatrial block (%) 50) regressed to partial interatrial block, while 1 (50%) remained the same. In the preop ECG of 21 patients with balloon expandable valves, 10 patients did not have interatrial block, 10 patients had partial interatrial block, 1 patient had advanced interatrial block. In the postop ECG of 21 patients with balloon expandable valves; Of 10 patients without interatrial block, 5 (50%) remained the same, 5 (50%) progressed to partial interatrial block (p = 0.022), a statistically significant difference was observed. While 4 (40%) of 10 patients with partial interatrial block remained the same, interatrial block was not observed in 1 (10%), 5 (50%) of them progressed to advanced interatrial block (p = 0.022), a statistically significant difference was observed. One patient with preop advanced interatrial block remained the same. In 21 patients with balloon expandable valves, the preoperative P wave duration was 127.62 ± 19.4, the post-procedure p wave duration was measured as 138.71+ 32.03. A statistically significant difference was observed (p = 0.038). CONCLUSION: In the patients who underwent TAVI, the ECGs checked in the 6th month showed that interatrial block occured and it's level increased after TAVI; It was observed that the development of interatrial block and the progress of the level of the existing interatrial block were higher in patients using balloon expandable valves. While the P wave duration did not change in the total patient population, it was found that the P wave duration was prolonged in patients with balloon expandable valves. It was thought that the mean gradient mean in balloon expandable valve was higher than those with self expandable valve and this may be related to the development of interatrial block, which is more common in balloon expandable valves.