Uzunçayır Barajı (Tunceli) Jeolojik yapısı ve bölgede meydana gelen heyelanların incelenmesi
Geological structure of Uzunçayır Dam (Tunceli) and investigation of the landsudes occuring in the region
- Tez No: 65371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI ÖZ Çukurova Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalında, yüksek lisans çalışması olarak yapılan bu arastama ile, Uzunçayır Barajı göl alanı ve göl alanı dolayının jeolojisi ve meydana gelen heyelanların nedenleri ve ıslah çalışmalarının nasıl yapıldığı sunulmuştur. Çalışma alanında, Torunoba Formasyonu, Kopuzlar Formasyonu ve Kuvaterner yaşlı birimler gözlenmiştir. Torunoba Formasyonu; çakıltaşı, kumtaşı ve marn dan oluşmuştur. Kopuzlar Formasyonu; çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı ve tümlerden oluşur. Çalışma sahasında beş adet heyelan bulunmaktadır. Bunların üçü etkin olmayan, ikisi etkindir. Etkin heyelanlar yeraltı su seviyesinin etkisiyle oluşmuştur. Heyelanlardan birinde drenaj sistemi oluşturulmuştur. Heyelan alanları arazide belirlendikten sonra mekanik analizler aracılığı ile, heyelana neden olan koşullardaki güvenlik katsayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research has been prepared as the dissertation for the degree of master of science in the department of Geological Enginering at the Çukurova University. The main aim of this research was to investigate the general geology and the slope stability problems of the reservoir area of the Uzunçayır Dam. Tertiary Torunoba formation and Kopuzlar formation and Quaternary sediments were the major units in the study area. Torunoba formation consist of conglomerate, sandstone and marl. Kopuzlar formation consist of conglomerate, sandstone, claystone and tuffs. Five landslides were occured in the study area. Three of them were passive and others were active. Active landslides were occured the translational slides with groundwater. One of landslides was occured drainage. Landslide areas were studied in the field and the factor of safety at the time of failure was determined by means of the mechanical analysis.