Karabük-Yenice yolu, Bolkuş Köyü civarı km:12+200-12+600 arası heyelan incelemesi
Landslides investigation along the Karabük-Yenice road around Bolkuş Village (km: 12+200-12+600)
  1. Tez No: 65372
  2. Yazar: İBRAHİM SEZİŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın amacını, karayollarındaki şev kazılan sırasında ortaya çıkan heyelan sorunları ve bunların ıslah edilmesi oluşturmaktadır. Halen yapımı sürmekte olan Karabük- Yenice karayolunun, Karabük'ten 12,5 kilometre uzaklıkta ve Karabük merkez ilçesine bağlı Bolkuş Köyü civarında, 1991 yılındaki yol açım işlemleri sırasında ve sonrasında meydana gelen heyelanın incelenmesi ve uygun mühendislik çözümlerinin bulunması bu araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu yolun yaklaşık 1 kilometrelik kısmı incelenmek üzere seçilmiş, bu alanda izlenen yamaç molozu-kolüvyon, şist ve kireçtaşlarından oluşan kazı şevlerinde potansiyel kayma yüzeyleri ayrışmış şist içinde oluşmaktadır, özellikle dinamik koşullar altında duraysızlık problemleri artmaktadır. Bu nedenle litolojik birimlerin jeolojik ve mühendislik özellikleri araştırılmış ve duraysızlığı oluşturan jeoteknik özellikler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as a MSc thesis in the Geological Engineering Department at Çukurova University. The aim of this study is to investigate landslides that occur at the time of slope excavation during road constructions. In this study, I examined and recommended solutions for the slope-stability problems of Karabük- Yenice highway that has been constructed since 1991. A reprerentative section (1km) of this road has been chosen for detail investigation in this area where debris-flow, alluvium, schist and limestone were the dominant rock units, and potential slide-planes were present in the altered schists. Particulary the stability problems would be active in dynamic conditions. Geologic and geotechnical features of the dominant rock types in the area have been investigated in detail and the geotechnical features making the stability problems are marked in order to solve the present problems.