Ortaköy-Şarkışla (Sivas) bölgesinin tektonik ve stratigrafik incelemesi
Tectonic and stratigraphic investigations of Ortaköy-Şarkışla (Sivas) And surrounding
- Tez No: 65373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİCAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VII oz Çalışma alanı İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer alan Sivas ilinin yaklaşık 100 km. güneybatısındaki Şarkışla ilçesinin kuzeybatı kesimindeki Ortaköy, Hüyükköyü, Sivrialan, Alaçayır ve Hardal köylerini kapsamaktadır. Çalışma bölgesi Sivas Baseninin yaklaşık olarak orta-batı kesimlerinde yer almaktadır. Sivas baseni, güneybatıda Kayseri daha kuzeydoğuda ise Sivas ve İmranlıya kadar devam etmekte olup; kuzeyde Pontidler, güneyde ise Torid tektonik üniteleri ile sınırlanmış bir çökelme alanıdır. Çalışma bölgesi Anatolid tektonik kuşağında yer almakta olup, esas yapısını Alpin Orojenezi ile kazanmıştır. İnceleme alanında Paleozoyik'ten Senozoyik'e kadar farklı tür ve kökenden oluşan litolojiler gözlenmekte olup, temeli allokton konumlu ve Paleozoyik yaşlı Akdağ metamorfikleri oluşturmaktadır. Akdağ metamorfikleri başlıca mermer, şist ve kuvarsitden oluşmakta olup, Tersiyer yaşlı birimler tarafından açısal uyumsuzlukla üzerlenmektedir. Başlıca çakıltaşı, kireçtaşı, marn, silttaşı ve şeylden oluşan Üst Paleosen- Alt Eosen yaşlı Malakköy formasyonu Akdağ metamorfikleri üzerinde diskordanslıdır. Bu birim, bol fosilli kireçtaşı, killi kireçtaşı, marn ve şeyllerle temsil edilen Orta-Üst Eosen yaşlı Kaleköy formasyonu tarafından uyumlu olarak üzerlenmektedir Paleojen yaşlı birimler, genellikle aglomera, volkanik kökenden türeyen oldukça kalın karasal kırıntılılar ve jips içeren Oligosen-Miyosen? yaşlı Hafik formasyonu tarafından açısal uyumsuzlukla üzerlenmektedir. Pliyosen yaşlı birimler Ağcahan ve Alaçayır formasyonları ve Hardal bazaltı ile temsil edilmektedir, Pliyosen yaşlı olan bu birimler birbirleriyle uyumlu olup, Hafik formasyonu üzerinde açısal uyumsuzlukla bulunmaktadırlar. Pliyosen yaşlı çökellerin taban kesimleri Ağcahan formasyonu tarafından temsil edilmekte olup, başlıca çakıltaşı, çakıllı kumtaşı, kumtaşı ve siltaşı ardalanmasından meydana gelen menderesli akarsu nitelikli çökellerden oluşmaktadır. Ağcahan formasyonunun üst kesimlerinde gölsel karakterli ve başlıca kireçtaşlarından oluşan Sarıkaya kireçtaşı üyesi ve Kızlarkalesi jips üyesi yer almaktadır. Bunların üzerine başlıca karasal kırıntılı ve aglomeradan oluşan Alaçayır formasyonu uyumlu olarak gelmektedir. Plıyosen'in en üst kesiminde ise Hardal Bazaltı bulunmaktadır. Çalışma alanındaki Kuvaterner yaşlı birimler ise, Ortaköy'ün hemen doğusunda, KızılırmakVIII Nehri'nin kuzey kesimlerinde D-B uzanımlı geometri sunan traverten ve alüvyon tarafından temsil edilmekte olup, daha yaşlı birimler üzerinde açısal uyumsuzlukla yer almaktadır. Çalışma bölgesinde, özellikle temel kaya birimleri içerisinde küçük ölçekte oblık bileşenli sağ yönlü doğrultu atımlı faylar gelişmiş olup, genellikle KD-GB uzanım sunmaktadırlar. Bu faylar aktif durumda olabilmekte olup, bazı alanlarda Plıyo- Kuvatemer yaşlı birimleri de kesmektedirler. Ayrıca başlıca KB-GD uzanımlı normal faylarda ikincil olarak çalışma bölgesinde gözlenmekte olup, aktif etkilerini yeni traverten oluşumunu sürdürmekle kanıtlamaktadır. Nitekim, Ortaköy'ün yaklaşık doğu kesimlerinde oluşan KB-GD yönlü normal faylanmaların etkisiyle gelişen çatlak ve yarıklardan çıkan sıcak sularla güncel traverten oluşumu bu çalışma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The investigated area is cover the villages of Ortaköy, Hüyükköy, Sivrialan, Alaçayır and Hardal at the Northeast of Şarkışla town, which takes place in the Northeast of Inner Anatohdes, at about 100 km Southwest of Sivas city. The study area is approximately in the mid-west part of the Sivas Basin. The Sivas Basin is limited by Kayseri to the Southwest, by Sivas and up to İmranlı to the Northeast, by Pontides to the north and by Tauride tectonic units to the south. The study area, which is in the Anatolid tectonic belt, gained its tectonic character by the Alpine orogenic belt. In the investigated area different lithologies, which derived from different origins, ranging from Palaeozoic to Cainozoic age, where the basement is represented by allochthonous Palaeozoic age Akdağ metamorphics, have been observed. Akdağ metamorphics, that mainly comprise marble, schist and quartzite, are unconformably overlain by Tertiary units. Upper Palaeocene-Lower Eocene aged Malakköy formation is mainly made up pebblestone limestone, marl, siltstone and shale, and covers the Akdağ metamorphic with angular unconformity. This unit, which contains fossiliferous limestone, clayey limestone, marl and shale, is conformably overlain by Middle-Upper Eocene aged Kaleköy formation. The Palaeocene units are discordantly overlain by Oligocene-Miocene? age Hafik formation that mainly contains very thick terrestrial detritics, mostly derived from volcanic origin, and gypsum. Pliocene rock units are represented by Ağcahan, Alaçayır formations, and Hardal bazalts. These units have transitional contact relationship one another, but, rest on the Hafik formation with an angular unconformity. Ağcahan formation is the base of the Pliocene units and is mainly comprises the alternations of pebblestones, pebbly sandstones, sandstones and siltstones that represent terrestrial origin. Sankaya limestone member, which is made up limestones formed in a lacustrine environment, and Kizlarkalesi gypsum member are seen to the top of the Ağcahan formation. Alaçayır formation, that mainly consist of terrestrial and volcanic detritics, covers the earlier Pliocene deposits with a very low angle unconformity. Hardal bazalts is observed on top of the Pliocene sediments. Quaternary deposits are represented by travertine, that present a E- W trending geometry to the east of Ortaköy and north ofX Kızılırmak river, and alluvium that resting unconformably on the earlier formed formations. NE-S W trending small scale dextral strike-slip faults with oblique component have been observed in the basal rock units. In some areas the activation evidence and trace of these faults are also seen within the young Plio-Quaterner deposits. Also, NW- SE trending secondarily formed normal faults, which still active and demonstrate some important evidence by recent travertine occurrence, are seen in the study area. Moreover, recent travertine occurrences, that is observed to the east of Ortaköy and is formed due to affect of N W-SE trending normal faulting, has been reported by this investigation.