Kadelli, İncirgediği, Kayadibi ve Küçükkarayayla mahalleri arasında yer alan bölgenin (Tarsus kuzeyi) tektono-stratigrafik incelemesi
- Tez No: 65374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz Çalışma alanı, Tarsus'un yaklaşık 25 km kuzeyinde bulunan Kadelli, İncirgediği, Kayadibi, Taşobası, Küçükkarayayla yerleşim birimlerinin içinde yer alan alanı kapsamaktadır. Adana Baseninin batı kenarında yer alan bu bölgede tektono- stratigrafik inceleme yapılarak, farklı stratigrafik ve yapısal konum sunan kayastratigrafi birimleri ayırtlanarak haritalanmıştır. Bu çalışmadaki önemli amaçlardan biri de; bölgede yüzeyleyen Paleozoyik yaşlı mostralar ile üzerine açısal uyumsuzlukla gelen Alt-Orta Miyosen yaşlı birimler arasındaki dokanak ilişkisi ve Paleozoyik yaşlı kaya birimlerinin tektonik yönden yüzeyleme şeklidir. Bölgede temeli Permo-Karbonifer yaşlı şelf ve sığ denizel özellikli Karahamzauşağı formasyonu oluşturmakta olup, tabam gözlenememektedir. Miyosen yaşlı Kaplankaya, Karaisalı ve Kuzgun formasyonları temel üzerinde açısal uyumsuzlukla yer almakta olup, Karaisalı ve Kaplankaya formasyonları birbirleriyle yanal ve düşey geçişlidirler. Resifal karakterdeki Karaisalı Formasyonu, tektonik nedenlerle yüksek alanlarda yüzeyleyen Paleozoyik yaşlı birimlerin bulunduğu topografik olarak yüksek alanlar üzerinde çok ince ve sıvanmış şekilde uyumsuz olarak yer almaktadır. Orta Miyosen yaşlı Kuzgun Formasyonu ise Kaplankaya ve Karaisalı formasyonları üzerinde düşük açılı uyumsuzlukla gözlenmektedir. Yaklaşık olarak DKD-BGB uzanımında yüzlekler veren Paleozoyik yaşlı birimler Miyosen öncesi dönemlerde tektonik nedenlerle yükselmişlerdir. Alt Miyosendeki deniz transgresyonu Orta-Üst Miyosen döneminde Kuzgun Formasyonu'nun çökelmesiyle güneye doğru giderek çekilmiştir. Bu dönemde östatik su seviyelerinin etkisi birimin temel üzerindeki onlap ilişkisiyle açıklanabilir. Bölgede Kuzgun Formasyonu'nun taban kesimleri oldukça sığ deniz-plaj ortamım karakterize ederken güney kesimler akarsu ortamı çökelleriyle temsil edilmektedir. Birim çalışma alanının güneydoğu kesimlerinde, Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı Handere Formasyonu tarafından uyumlu olarak üzerlenmektedir. Kuvaterner yaşlı taraça, kalıç ve alüyon birimleri Handere formasyonunun üzerine açısal uyumsuzlukla yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Taşobası, Gay bet, Tarsus kuzeyi, tektono-stratigrafi vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area covers the settlement districts of Kadelli, İncirgediği, Kayadibi, Taşobası, Küçükkarayayla at the aproximatelly 25 km north of Tarsus. In this area, which limite the west part of the Adana Basin, various lithostratigraphic units with their structural patterns were differentiated and mapped within the tectono-stratigraphic investigation. One of the most important aim of the study is technically figure out the shape of Palaeozoic outcrops, and to investigate the contact and tectonic relationships between these old unite and unconformably overlying Lower-Middle Miocene rock unite. The basment is represented by shelf and shallow marine characteristics, Permo- Carboniferous age Karahamzauşağı formation that the base of it can not be observed. Miocene age Kaplankaya, Karaisalı and Kuzgun formations rest unconformably on the basement rock unite, whereas Kaplankaya and Karaisalı formations have vertical and horizontal transitions eachother. The Karaisalı Formation, which has reef characters, are seen unconformably resting very thin as plastered on the tectonically uplifted Palaeozoic rocks in the area. Middle Miocene age Kuzgun Formation is also seen resting on the Kaplankaya and Karaisalı formations with low angle unconformity. Approximately ENE-WSW trending Palaeozoic outcrops were uplifted due to tectonic events occurred before Miocene era. Early Miocene marine transgression shifted further southward after the deposition of the Kuzgun Formation during Middle-Upper Miocene. The affects of eustatic water levels can be explained with onlapped contact relationship of the Kuzgun Formation on the basement rock unite. While the base of the Kuzgun Formation is represented by very shallow marine-beach environment sediments in the study area, the succeeding part at the southern part is represented by terrestrial sediments. This unit is conformably overlain by Upper Miocene-Pliocene age Handere Formation at the southeast of the area. Quaternary deposits such as terrace, calliche and alluviums rest on the earlier formed deposits with angular unconformity. Key words : Taşobası, Gaybet, Northern Tarsus, tectono-stratigraphy DC