Bir hisse senedi portföyü oluşturmada çeşitlendirme aracı olarak banka hisseleri
Banking sector shares as a diversification tool for composing stock portfolio
  1. Tez No: 101789
  2. Yazar: YUSUF KADERLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
80 ÖZET Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören seçilmiş banka hisse senetlerinin, diğer sektörlere ait seçilmiş hisse senetlerinden oluşturulan portföylerin riskliliğini ne ölçüde etkilediğim test etmektir. Çalışmada, portföye alınacak hisse senetlerine ilişkin önemli istatistikler üzerinde durulmuştur. Korelasyonun, portföy riskinin düşürülmesi üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Bu bağlamda, banka hisse senetleriyle düşük korelasyona sahip hisse senetleri tespit edilmiştir. Daha sonra, bu hisse senetlerinden ikili portföyler oluşturulmuş, bunların risk ve getirileri hesaplanmıştır. Nihayet, bu ikili portföylere, seçilmiş banka hisse senetleri dahil edilmiş ve oluşturulan bu yeni üçlü portföylerin risk ve getirileri ayrı ayrı hesaplanmıştır. Daha sonra, banka hisse senetlerini içermeyen önceki ikili portföylerin risk ve getirileri ile banka hisse senetlerinin katılmasından sonra oluşturulan yeni üçlü portföylerin risk ve getirileri birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Sonuçta, banka hisse senetlerinin kendileriyle düşük korelasyona sahip olan hisse senetlerinden oluşturulan bir portföye dahil edilmesi durumunda, portföyün beklenen getirişinden herhangi bir fedakarlık etmeksizin, oluşturulan yeni portföylerin risklerinin düştüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY The purpose of this study is to test the degree of impact of selected banking shares that are traded in Istanbul Share Exchange on a riskness of a portfolio that is composed shares from other industries. In this study, the emphasis has been on the statistic related to shares that would be included in the portfolio. The impact of correlation on the reduction of the portfolio risk has been examined. In this regard, firstly, the shares that have low correlation with banking sector shares have been detected. Then, a portfolio consisting of two shares has been composed. The risk and return of these portfolios have been computed. Finally, the banking sector shares have been added in these portfolios of two-share and risk and return of the new three-share portfolio has been separately computed.Later, the risk and return of the two-share portfolio that doesn't include banking sector shares have been compared with risk and return of the three- share portfolio that is composed with the subsequent addition of banking sector shares. In conclusion, It has been displayed that the risk of the new portfolio has been reduced, without sacrificing the expected return provided that banking sector shares have been included in a portfolio that is lowly correlated with these shares.