Tedarik zinciri yönetimi için yeni bir referans modeli önerisi
A new reference model proposition for supply chain management
  1. Tez No: 653782
  2. Yazar: FATİH ÇOTUROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez çalışmasının ilk aşamasında SCM ana hatları ile ele alınmıştır. Akabinde SCM için kullanılan ve sektörde bilinen iki referans modeli olan GSCF ve SCOR incelenmiş ve bu modellerin olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiştir. Bu iki modelin, SCM'yi işletmelerinde devreye almak isteyen veya devreye almış firmalar için bazı zorlukları olduğu kanısına varılmıştır. Bu zorlukları kolaylaştırıcı, bu modellerin ele almadığı konuları da ele alan, işletmelerin herhangi bir danışmanlık hizmetine ihtiyaç duymadan kendi kendilerine yönetebilecekleri bir model önerisi sunulmuştur. Bu model önerisi için de PMBOK kitabından ve yönetim felsefesinden esinlenilmiştir. İleri aşamalarda SCMBOK olarak tanımlayacağımız bir model oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this thesis study, SCM is discussed with the main lines. Afterward, GSCF and SCOR, two reference models used for SCM and known in the industry, were examined with their positive and negative aspects. It is believed that these two models have some difficulties for companies that want to put into use SCM in their businesses. A model proposal is presented to facilitate these challenges, address issues that these models do not address, and which businesses can manage on their own without the need for consultancy services. This model proposal was inspired by the PMBOK book and the management philosophy. It is aimed to create a model that we will define as SCMBOK in later stages.