Osmanlı minyatürlerinde İstanbul yapıları
Istanbul buildings in the Ottoman miniatures
- Tez No: 653784
- Danışmanlar: PROF. DR. F. BANU MAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Farklı konulardaki resimli el yazmalarının metinlerini açıklayan Osmanlı minyatürlerinin görsel belge değeri taşıdığı bilinmektedir. Sarayın resmi yaşamı, törenleri, savaşları, kuşatmaları, padişah avları ve alayları gibi çok çeşitli konu, resimli Osmanlı el yazmalarında canlandırılmıştır. Bu tezde XVI.-XVIII. yüzyıllar arasına tarihlenen seçilmiş resimli Osmanlı el yazmalarının minyatürlerinde tasvir edilen İstanbul yapıları değerlendirilmiş, bazılarının tarihsel süreç içerisinde geçirdikleri değişimler minyatürler üzerinden tespit edilmeye çalışılmıştır. İstanbul'daki yapıların, tarihi konulu şehnâme ve gazavatnâme türündeki eserlerin yanı sıra şehzade sünnet düğünlerini konu alan surnâme türündeki eserlerde ve edebi konulu bazı eserlerde betimlenmiş olduğu görülmüştür. Tezde incelenen ve görsel belge niteliği taşıyan minyatürlerde betimlenen, kimileri günümüze ulaşamamış olan İstanbul yapılarının, dini yapılar (camiler, mescitler, kiliseler, manastırlar, mevlevîhane, dergâh ve tekkeler), saraylar ve müstakil köşkler, türbeler, su yapıları (kemerler, havuzlar, hamamlar, köprüler), eğitim yapıları ve askeri yapılar olarak gruplandığı belirlenmiştir. Kronolojik olarak değerlendirilmeye tabî tutulan resimli el yazmalarının minyatürlerinde İstanbul yapılarının veya yapılar içerisindeki önemli mekânların Osmanlı nakkaşlarınca nasıl betimlendiği de eser karşılaştırmalarıyla açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The documentary value of Ottoman miniatures which demonstrate the texts of several illustrated manuscripts is to be known. Various scenes depicting the official life and ceremonies in the palace, wars and besiegements of the army, hunts and parades of the Sultans are to be observed in the illustrated Ottoman manuscripts. This thesis evaluates the miniatures which depict Istanbul buildings in some selected illustrated Ottoman manuscripts dating between XVIth-XVIIIth centuries and reviewing them, it tries to determine the changes of some buildings throughout the history. It has been come out that the depictions of Istanbul buildings are located in two different genres of historical works (şehnames and gazavatnames), in the works dealing with the circumcision feasts of Ottoman princes (surnames) and in some literary works. The examined miniatures in this thesis which document Istanbul buildings visually, depict religous buildings like mosques, mescids, churchs, monasteries, dervish lodges, Mevlevihanes; civil buildings like palaces and kiosks, tombs, aquaducts, water tanks, baths, bridges as well as education and military buildings. The studied manuscripts including depictions of Istanbul buildings, have been evaluated in chronological order and comparing different works, it has been tried to clarify, how these buildings or their interiors have been painted by the Ottoman painters.