Faktör analizi ve Electre yöntemi ile 2018 FİFA Dünya Kupasına katılan ülkelerin sıralaması
  1. Tez No: 653785
  2. Yazar: ÖZCAN KÖYGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAY GİRAY YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada hedeflenen amaç, istatistiksel yöntemler ile 2018 FİFA Dünya Kupasına katılan ülkelerin başarı sıralamalarının tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda FİFA'nın açıkladığı başarı sıralaması ile FAKTÖR ANALİZİ ve ELECTRE yöntemi kullanılarak oluşturulan başarı sıralamalarının arasındaki oluşabilecek farklılıkların sebeplerinin, ülkelerin teknik kadrosu ve idari heyetleri tarafından araştırılması durumunda, ülkelerin turnuvadaki hataları ya da şans durumlarının ortaya çıkarılabilmesi ve bu sonuçların ilerideki turnuvalara ışık tutmasında önemli bir çıkarım olacaktır. 2018 FİFA Dünya Kupasına katılan ülkelerin başarı sıralamalarının belirlenmesi amacıyla oluşturulan ve analiz aşamasında önemli değişkenlerin belirlenmesinde kullanılan bir karar mekanizması yöntemi olan komünalite değerlerine bakılarak saptanan 22 değişkenden hareketle FAKTÖR ANALİZİ ve çok kriterli karar verme yöntemlerinden birisi olan ELECTRE yöntem ile çalışma yapılmak istenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ise elde edilen başarı sıralamalarına göre şampiyonun Brezilya olması planlanırken şampiyon Fransa olmuştur. Öte yandan çalışma süresince elde edilen diğer sonuçlara bakılırsa Hırvatistan'ın da başarılı bir grafik çizdiğini söylemek mümkündür. 2018 Dünya Kupasında gerçekleşen de tam olarak bu şekildedir. Sonuç olarak bu çalışmada istatistiksel olarak kazanan ülkenin Brezilya ancak gerçekte kazanan ülkenin Fransa olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the success rankings of the countries participating in the 2018 FIFA World Cup using statistical methods. In line with this purpose, if the reasons for the differences that may occur between the success rankings announced by FIFA and the success rankings created using FACTOR ANALYSIS and ELECTRE method are investigated by the technical staff and administrative committees of the countries, the errors or chance situations of the countries in the tournament can be revealed and these results shed light on there will be an important implication. Based on 22 variables determined by looking at community values, which is a decision mechanism method created to determine the success rankings of countries participating in the 2018 FIFA World Cup and used in determining important variables in the analysis phase, it was aimed to study with FACTOR ANALYSIS and ELECTRE, one of the multi-criteria decision making methods. As a result of the analysis, Brazil was planned to be the champion according to the rankings obtained, while France became the champion. Judging by the other results, it is possible to say that Croatia has also drawn a successful graphic. That was exactly what happened at the 2018 World Cup. As a result, in this study, it is seen that the statistically winning country is Brazil, but the actual winner is France.