Yazılı ve görsel belgeler ışığında Osmanlı dönemi Üsküdar'ında saray, köşk ve kasırlar
Palaces, pavilions and mansions in Ottoman Uskudar in the light of written and visual documents
- Tez No: 993327
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YAZICI METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
Özet
İstanbul fethedilmeden yaklaşık 100 yıl önce Türklerin yerleştiği, Boğaz'ın Anadolu yakasının en önemli ve güzel merkezlerinden biri olan Üsküdar, yıllar içerisinde yerleşim yeri olarak İstanbul saray erkânının yazlık beldesi konumunda olmuştur. Tarih boyunca hanedan üyelerinin, saray için çalışan yüksek rütbeli kişilerin ve varlıklı kesimin özellikle yaz aylarını geçirdikleri bölge olan ve sur dışında yer alan Üsküdar, saray yapıları bakımından oldukça zengin bir gelişim göstermiştir. Üsküdar sınırları içerisinde pek çok saray, kasır, köşk, konak, yalı inşa edilmiş, bunlardan bir kısmı günümüze gelebilmiş bir kısmı ise tamamen yok olmuştur. Mimari olarak çok hızlı bir değişim süreci yaşanan ve Osmanlı dönemi için sınırları genel bir ifade ile Selimiye Kışlası ile Kuleli Askerî Lisesi arasında kalan bölge olarak tanımlanan Üsküdar'da, günümüze ulaşan ve ulaşamayan bu yapılar hem sanat hem de mimarlık tarihimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu yapılara minyatürlerde, gravürlerde, seyahatnamelerde, haritalarda, divanlarda, kroniklerde, resimlerde, şiirlerde ve arşiv belgelerinde rastlamak mümkündür. Üsküdar'ın pek çok bölgesinde, Boğaz boyunca oldukça geniş bir alana yayılmış olan saray, kasır ve köşk yapılarının arşiv belgeleriyle desteklenerek, görsel kaynaklardan da yararlanılarak detaylı bir şekilde ele alınması Üsküdar'ın geçmişine önemli bir şekilde ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Üsküdar, one of the most prominent and picturesque centers on the Anatolian side of the Bosphorus, was settled by the Turks approximately a century before the conquest of Istanbul. Over the years, it evolved into a premier summer resort for the Ottoman court officials. Located outside the city walls, Üsküdar developed a remarkably rich concentration of palatial architecture, serving as a region where members of the dynasty, high-ranking state officials, and the wealthy elite spent the summer months. Within the boundaries of Üsküdar, numerous palaces, pavilions, mansions, and seaside residences were constructed; while some of these structures have survived to the present day, others have completely disappeared. In Üsküdar—a region historically defined in a broad sense as the area between the Selimiye Barracks and the Kuleli Military High School—architectural styles underwent a rapid process of transformation. These structures, whether extant or lost, hold immense significance for both art and architectural history. Traces of these edifices can be found in miniatures, engravings, travelogues, maps, divans, chronicles, paintings, poems, and archival documents. A detailed examination of the palaces, pavilions, and mansions spread across a vast area along the Bosphorus in various districts of Üsküdar, supported by archival documents and visual sources, will significantly illuminate the historical landscape of the region.