Yargı kararları ışığında idari işlemlerde başvuru yollarının gösterilmesi zorunluluğu
The obligation to indicate the methods of the remedies in administrative procedures in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 653810
  2. Yazar: NİHAL ÖZMEN AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Genel kabul gören idari usul ilkelerinden biri olan başvuru yollarının gösterilmesi ilkesi, pek çok ulusal ve uluslararası metinde düzenleme konusu olmuştur. İdari işlemlerde başvuru yollarının gösterilmesi, temel hak ve özgürlüklerden biri olan hak arama özgürlüğünü güvence altına alan, bu sayede de hukuk devletinin gelişimine katkı sunan bir ilkedir. Ülkemizde 2001 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasa'nın 40. maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenerek anayasal bir ilke haline gelen başvuru yollarının gösterilmesi ilkesinin uygulanması konusunda idarenin gösterdiği direnç devam etmektedir. Bu durum yargının iş yükünü artırdığı gibi, yargılama sürecinin uzamasına ve idari yargılamaya ilişkin usul hükümlerinin de devreye girmesiyle bireyler açısından hak kayıplarına neden olabilmektedir. Bu tezde, tez konusunun bağlılığı nedeni ile genel olarak“idari usul”kavramı ele alındıktan sonra; idari işlemde başvuru yollarının gösterilmesine ilişkin ulusal ve uluslararası uygulama incelenecek ve ilkenin uygulanmamasının veya yanlış uygulanmasının hukuki sonuçları yargı kararları ışığında ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The principle of showing application remedies, which is one of the generally accepted administrative procedure principles, has been the subject of regulation in many national and international texts. Providing remedies in administrative proceedings is a principle that guarantees the freedom to seek rights, one of the fundamental rights and freedoms, and thus contributes to the development of the rule of law. With the Constitutional amendment made in 2001 in our country, the resistance of the administration continues to apply the principle of showing the application remedies, which became a constitutional principle by regulating in the second paragraph of Article 40 of the Constitution. This situation not only increases the workload of the judiciary, but also can lead to the prolongation of the trial process and loss of rights for individuals with the introduction of procedural provisions regarding administrative judgment. In this thesis, after considering the concept of“administrative procedure”in general due to the adherence of the thesis subject; The national and international practice regarding the application of remedies in administrative proceedings will be examined and the legal consequences of non-application or wrong application of the principle will be tried to be revealed in the light of judicial decisions.