Ondokuz Mayıs Universitesi Aziziye ve Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran bireylerin periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki farkındalıkları
Awareness of adult patients who applied to Samsun Ondokuz Mayis University Medical faculty Hospital Aziziye and Pelitköy Education Family Healthcare Centers about the periodic medical examination
  1. Tez No: 653809
  2. Yazar: MENEKŞE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aziziye ve Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran erişkin hastaların periyodik sağlık muayenesi hakkındaki farkındalıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: 01.01.2020-01.04.2020 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aziziye ve Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran, iletişime engel bir rahatsızlığı olmayan, çalışma hakkında bilgilendirme yapılıp çalışmaya katılmayı kabul eden 372 kişi ile kesitsel tipte, tanımlayıcı, analitik özellikleri olan bir anket çalışması yapılmıştır. Veriler SPSS Versiyon 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Frekans tabloları sayı ve yüzdelik olarak gösterilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to determine the awareness of adult patients who applied to Samsun Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Aziziye and Pelitköy Education Family Healthcare Centers about the periodic medical examination. MATERIALS METHOD: A descriptive, cross-sectional type of survey with analytical features has been conducted including 372 people who applied to Samsun Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Aziziye and Pelitköy Education and Family Healthcare Centers between 01.01.2020-01.04.2020, who did not have any disease preventing communication, and who agreed to participate in the study after being informed. The data were analyzed by using SPSS Version 22.0 package program. Frequency tables were shown in numbers and percentages. Chi-square test was used for comparison of categorical data.