Designing, implementing, and evaluating a professional learning community for group exercise instructors
Grup egzersiz eğitmenleri için mesleki öğrenme topluluğu tasarlamak, uygulamak ve değerlendirmek
  1. Tez No: 653824
  2. Yazar: SHABNAM MEHRTASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, üniversitelerde“Sağlık için Spor”programında çalışan Grup Egzersiz Eğitmenleri (GE) için bir Mesleki Öğrenme Grubu (MÖG) uygulaması geliştirmeyi, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, ilk olarak, GE'ler için“American College of Sports Medicine”(ACSM, 2018) mesleki yeterlik standartları kullanılarak altı haftalık bir MÖG uygulaması tasarlanmıştır. Ardından, MÖG toplantıları altı GE'nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Altı haftalık MÖG uygulaması süreci ve uygulamanın GE'ler üzerindeki etkileri gözlem ve görüşme yöntemleri ile incelenmiştir. Toplanan nitel veriler betimleyici ve kalıp kodlama ve tematik analiz yaklaşımları ile analiz edilmiştir. Bulgular, GE'lerin MÖG'lere katılma motivasyonunun ve katılımdan memnuniyetinin yüksek olduğunu göstermiştir. MÖG toplantıları amaçlandığı gibi uygulanmıştır ve MÖG'lerin kalite göstergelerini karşılamıştır. GE'ler,“katılımcı ve program değerlendirmesi”,“sınıf tasarımı”,“liderlik ve öğretim”ve“yasal ve mesleki sorumluluklar”konularında mesleki yeterlik unsurlarını kavramışlardır. MÖG programından dört ay sonra yapılan gözlemler ve görüşme bulguları, GE'lerin toplantılardan edindikleri yeni bilgi ve becerileri egzersiz sınıflarına aktardığını göstermiştir. Sonuç olarak, mesleki standartlar üzerine iyi tasarlanmış MÖG'lerin, GE'lerin mesleki yeterliliklerini geliştirmede etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle GE'lerin profesyonel gelişiminde MÖG'lerin kullanılması kuvvetle önerilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop, implement, and evaluate a Professional Learning Community (PLC) intervention for the Group Exercise Instructors (GEIs) working in a university setting“Sport for Health”program. To this end, initially, a six-week PLC intervention was designed by using the American College of Sports Medicine (ACSM, 2018) professional standards for GEIs. Then, the PLC implemented by the participation of six GEIs'. Progression of the six-week PLC intervention and immediate and effects of the intervention on the GEIs', and their practices were evaluated by qualitative methods, including long term observation and interviews with the participants. Field notes and fully transcribed interviews were analyzed by descriptive and pattern coding, and thematic analysis approaches. Findings indicated that GEIs motivation and satisfaction from participating in PLC was high. PLC meetings implemented as intended and met the quality indicators of PLCs. GEIs comprehended the professional competency indicators on“participant and program assessment”,“class design”,“leadership and instruction”, and“legal and professional responsibilities”. By participating in the PLC meeting, they improved their knowledge of professional competencies. Observations and interview findings, four months after the PLC program, indicated that GEIs' transferred the new knowledge and skills gained from the meetings to their exercise classes. In conclusion, well designed PLCs using professional standards as a framework are effective in developing GEIs professional competencies. Use of PLCs in the professional development of GEIs is strongly recommended.