Sağır sporlarında antrenör-sporcu ilişkisinin değerlendirilmesi ve işaret dili çevirmeninin rolü
Analysing the coach-athlete relationshi̇p in deaf sports and the sign language interpreter role
  1. Tez No: 653827
  2. Yazar: BERRAK FETAHNA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN, DOÇ. DR. AYŞE ŞİRİN OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Spor, Translation and Interpretation, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı Sağır sporcular ile antrenörlerin ilişkilerini değerlendirmek; duyan antrenörler ile Sağır sporcuların ilişkisinde iletişim aracı görevi gören çevirmenlerin etkisi ve önemini incelemektir. Araştırma verilerinin toplanmasında hem antrenörler hem de çevirmenler olmak üzere iki ayrı grupla, nitel yöntemlerden biri olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Antrenör-sporcu ilişkisini değerlendirirken Jowett ve Poczwardowski (2007)'nin 3C modeli kapsamında incelenmiştir. Antrenör-sporcu ilişkisinde iletişim aracı olan işaret dili çevirmeninin rolü antrenör ve çevirmen perspektifiyle değerlendirilmiştir. Çalışma grubu, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF)'nun değişik spor dallarındaki milli takımlarında 2019 sezonunda görev alan 10 antrenör ve 7 aktif CODA işaret dili çevirmeninden oluşmaktadır. Veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; antrenör-sporcu ilişkisinin en temel unsurlarından birinin iletişim olduğu, iletişimde yaşanan aksaklığın sporcuyu hem bedensel, hem de ruhsal yönden olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, antrenör-sporcu ilişkisinin önemli unsurlarından biri olan 'birbirini anlama ve algılama' açısından spor alt yapısına sahip çevirmenlerin önemli etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between Deaf athletes and their coaches, alongside the impact and importance of interpreters who act as a communication vehicle in the relationship between Deaf athletes and hearing coaches. The interview technique, which is a qualitative method, was used on two separate groups; interpreters and coaches. The coach-athlete relationship was evaluated using the Jowett and Poczwardowski (2007) 3C model. In addition, the coaches and interpreters were asked about their perspectives on the coach-athlete relationship, the role of the interpreter, the goals of the interpreter and the coach, and their impact on the athlete's performance. The working group is composed of 10 coaches and 7 active CODA sign language interpreters who have worked with national teams in various sports branches of the Turkish Deaf Sports Federation (TİESF) in the 2019 season. The method for data analysis for the study was content analysis. At the end of the study, it was concluded that one of the most fundamental factors in the coach-athlete relationship is communication, and that lapses in communication negatively affect the athlete both physically and mentally. Furthermore, it was concluded that having interpreters with a sports background has a strong effect on one of the key aspects of the coach-interpreter relationship;“the ability to understand one another”.