Siber güvenliği yeniden düşünmek: Stuxnet örnek olayı
Rethinking cyber security: The case of Stuxnet
- Tez No: 653850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALTINÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, siber güvenlik olgusuna anarşi ve uluslararası hukuk bağlamında konstrüktivist bir eleştirel değerlendirme yapmaktır. Siber-güvenlik günümüzde ana-akım uluslararası ilişkiler teorileri olan realizm ve liberalizm tarafından devlet merkezli bir güvenlik problemi olarak değerlendirilmektedir. Bu tezde ise siber güvenlik bağlamında siber uzayın kendinden menkul devlet merkezli bir varlık olarak ele alınmaması gerektiği, aksine bir sosyal yapı olduğu iddia edilmektedir. Tezin temel araştırma sorusu siber güvenlik özelinde, anarşinin ne ölçüde uluslararası sisteme içkin olduğudur. Bu bağlamda anarşi kavramı uluslararası hukuk ile siber güvenliği anlamak için değerlendirilecektir. Beş bölümden oluşan bu tezde giriş kısmında genel bir bilgi verilecektir. İkinci bölüm olan anarşi bölümünde ise anarşinin konusu ve Stuxnet için önemine değinilecektir. Realizm, liberalizm ve konstrüktivizmin anarşiye olan yaklaşımı anlatılacaktır. Üçüncü bölüm olan uluslararası hukuk bölümünde uluslararası hukukun günümüze kadar olan süreci ve siber güvenliği sağlamada neden önemli olduğu anlatılacaktır. Dördüncü bölümde ise siberin tanımı ve siber dünyanın yapısından bahsedilecek ve daha sonra 2010 yılında İran'a karşı yapılan Stuxnet saldırısı okuyucuya aktarılacaktır. Sonuç bölümünde ise genel değerlendirme ve çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make a constructivist critical evaluation of cyber security in the context of anarchy and international law. Nowadays, cybersecurity is considered a state-centered security problem by realism and liberalism, which are the mainstream theories of international relations. In this thesis, it is claimed that in the context of cyber security, cyber space should not be considered as a self-appointed state-centered entity, but rather a social structure. The main research question of the thesis is to what extent anarchy is inherent to the international system, with regard to cyber security. In this context, the concept of anarchy will be evaluated to understand international law and cyber security. In this thesis consisting of five chapters, general information will be given in the introduction. In the second part, anarchy, the subject of anarchy and its importance for Stuxnet will be discussed. Realism, liberalism and constructivism's approach to anarchy will be explained. In the third part, international law, the process of international law until today and why it is important in ensuring cyber security will be explained. In the fourth part, the definition of cyber and the structure of the cyber world will be mentioned, and then the Stuxnet attack against Iran in 2010 will be explained to the reader. In the conclusion part, general evaluation and solution suggestions will be presented.