Intelligence analysis: Reproduction of information
İstihbarat analizi: Bilginin yeniden üretimi
  1. Tez No: 653860
  2. Yazar: ALP CENK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez istihbarat analizinin hem tüm istihbarat çarkı içinde bir aşama olması hem de istihbarat işleri için etkinliği açısından önemini tartışmaktadır. İstihbarat analizi sadece istihbarat üretim süreci içindeki bir aşama değil, aynı zamanda bilgiyi istihbarata dönüştüren bir faaliyettir. Bu nedenle, bu tez aynı zamanda istihbarat analizinin ana nesneleri olan bilgi ve hakikatin dönüşümüne dair yeni döngüsel modeller de sunmaktadır. Analiz, çeşitli sebepler dolayısıyla istihbarat üretim sürecinin merkezi parçasıdır. İlk olarak, istihbarat analizi bir devletin stratejik ve taktiksel sürprizlerden kaçınmasını sağlamakta, ayrıca, bir devletin hedef yapılar üzerinde nüfuz yaratmasına da izin vermektedir. Bu iki kabiliyet istihbarat işlerinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın nihai bulgusu kapsamlı bir anlayışa ulaşma ve nüfuz yaratabilme için istihbarat analizine yönelik yöntemsel tartışmanın iki tarafı olan sezgisel yöntemler ve yapılandırılmış analiz tekniklerinin sistematik olarak sentezlenerek kullanılması gerektiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the significance of intelligence analysis in terms of both being a phase within the whole intelligence cylce and its effectiveness for intelligence affairs. Intelligence analysis is not only a phase for the intelligence production process, but also an activity to transform information into intelligence. Thus, this study also presents new cyclic models of transformation of information and truth which are the primary objects of the intelligence analysis. Analysis is the central part of the process because of several arguments. Firstly, intelligence analysis allows a state to avoid strategic and tactical surprises. Secondly, it also allows a state to create an influence over target entities. Both capabilities are among the primary objectives of intelligence affairs. As a result of this research, two sides of methodological debate that are intuitive approach and exploitation of structured analytic techniques should be systematically synthesized in order to reach to an appropriate understanding, thus creating an influence.