Taşınabilir güç kaynaklarında mono ve polikristal güneş panellerinin kullanılması ve kompozit malzemeler ile panellerin verimi artırılarak, performans analizlerinin gerçekleştirilmesi
Using of mono and poly crystal solar panels in portable power supplies and realisation of performance analysis by using composite materials for increasing the efficiency of panels
  1. Tez No: 653869
  2. Yazar: AZİZ MERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle teknolojinin ihtiyaç duyduğu enerji talebi de sürekli artmaktadır. Bununla beraber günümüzde ağırlıkla hem sınırlı ve hem de doğaya zarar veren enerji kaynakları kullanılmaktadır. Böylece enerji ihtiyacını daha verimli ve daha temiz kaynaklardan elde etmeye çalışmak kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Yenilenebilir enerji kaynakları ise hem çevreci hem temiz hem de verimli olması sebebiyle bu kıstasları karşılamaktadır. Günümüzde enerjiyi anlık olarak kullanma ihtiyacı afetlerin ve salgın hastalıkların etkisiyle artmıştır. Bu gibi durumlarda elektriğe ulaşımının zor olduğu veya olmadığı zamanlar enerji ihtiyacını karşılayabilmek için taşınabilir güç kaynaklarını kullanılabilir. Ayrıca son yıllarda insanların günlük hayatına küçük mobil cihazların girmesi vazgeçilmez bir olgu olmuştur. Bu cihazların ise artan özellikleri ile günlük kullanımda şarj sorununu beraberinde getirmektedir. Böylece küçük, taşınabilir yani kolay kullanım imkânı sunan ve bunun yanında hızlı şekilde şarj sorununu çözen cihazlar hayatımıza bu gibi sorunlarla birlikte gelmişlerdir. Bu cihazların verimini arttırmaya yönelik yapılan çalışmada polikristal ve monokristal güneş panelleri üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Panellerin verim artışını sağlayabilmek için hangi yöntemlerin tercih edilebileceği araştırılmıştır. Belirli genişlikteki yansıtıcı malzemeler kullanarak verimin artırılması amaçlanmıştır. Yapılan deneyler hem gün ışığında hem de yapay ışık altında gerçekleştirilmiştir. Böylece elde edilen verim artışları ile istenilen hedefe ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bu deney sonuçları analiz edilerek gerekli önerilerde bulunulmuştur.Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle teknolojinin ihtiyaç duyduğu enerji talebi de sürekli artmaktadır. Bununla beraber günümüzde ağırlıkla hem sınırlı ve hem de doğaya zarar veren enerji kaynakları kullanılmaktadır. Böylece enerji ihtiyacını daha verimli ve daha temiz kaynaklardan elde etmeye çalışmak kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Yenilenebilir enerji kaynakları ise hem çevreci hem temiz hem de verimli olması sebebiyle bu kıstasları karşılamaktadır. Günümüzde enerjiyi anlık olarak kullanma ihtiyacı afetlerin ve salgın hastalıkların etkisiyle artmıştır. Bu gibi durumlarda elektriğe ulaşımının zor olduğu veya olmadığı zamanlar enerji ihtiyacını karşılayabilmek için taşınabilir güç kaynaklarını kullanılabilir. Ayrıca son yıllarda insanların günlük hayatına küçük mobil cihazların girmesi vazgeçilmez bir olgu olmuştur. Bu cihazların ise artan özellikleri ile günlük kullanımda şarj sorununu beraberinde getirmektedir. Böylece küçük, taşınabilir yani kolay kullanım imkânı sunan ve bunun yanında hızlı şekilde şarj sorununu çözen cihazlar hayatımıza bu gibi sorunlarla birlikte gelmişlerdir. Bu cihazların verimini arttırmaya yönelik yapılan çalışmada polikristal ve monokristal güneş panelleri üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Panellerin verim artışını sağlayabilmek için hangi yöntemlerin tercih edilebileceği araştırılmıştır. Belirli genişlikteki yansıtıcı malzemeler kullanarak verimin artırılması amaçlanmıştır. Yapılan deneyler hem gün ışığında hem de yapay ışık altında gerçekleştirilmiştir. Böylece elde edilen verim artışları ile istenilen hedefe ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bu deney sonuçları analiz edilerek gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the technology develops day by day, the energy demand needed by the technology is constantly increasing. However, today, both limited and environmentally harmful energy sources are used. Thus, trying to obtain the energy need from more efficient and cleaner sources has become an inevitable requirement. Renewable energy sources meet these criteria as they are both environmentally friendly, clean and efficient. Today, the need to use energy instantly has increased due to the effects of disasters and epidemics. In such cases, mobile power supplies can be used to meet energy needs when it is difficult or not to have access to electricity. In addition, the introduction of small mobile devices has become an indispensable event in recent years. With the increasing features of these devices, it brings the challenge of charging in daily use. Thus, devices that offer small, mobile, easy-to-use and quickly solve the charging challenge have come to our lives with such challenge. In the study conducted to increase the efficiency of these devices, experiments were carried out on polycrystalline and monocrystalline solar panels. In order to increase the efficiency of the panels, it was researched which methods can be preferred. It is aimed to increase efficiency by using reflective materials of a specific width. The experiments carried out both in daylight and under artificial light. Thus, it was observed that the desired target was achieved with the increase in efficiency. These results were analyzed and necessary suggestions were made.