Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarında kızamık seroprevalansının belirlenmesi
Determination of measles seroprevalance in healtcare workers of Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 653874
  2. Yazar: BİRSEN ASENA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ALP ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kızamık ateş ve döküntü ile seyreden oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından eliminasyon hedefi mevcut olup aşılama sonrası vaka sayılarında azalma görülürken son yıllarda tüm dünyada salgınlara neden olmuştur. Günümüzde kızamık vakalarının çoğu sağlık bakımı ile ilişkilidir. Sağlık çalışanları toplumdaki bireylere kıyasla kızamık bulaşı açısından yüksek risk altındadır. Bu çalışma ile hastanemiz sağlık çalışanlarının kızamık seroprevalansı belirlenecek ve ülke aşı politikalarının belirlenmesi için gerekli verilerin sağlanmasına katkıda bulunulacaktır. Yöntem: Çalışmamıza Haziran 2018- Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kızamık için riskli bölümlerde çalışmakta olan toplam 326 sağlık çalışanı dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerle yüz yüz görüşülüp veri kayıt formları dolduruldu. Sağlık çalışanlarından alınan serum örneklerinden Enzyme-Linked-Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile kantitatif Anti-Kızamık IgG antikor düzeyi belirlendi. Sonuçlar Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 15 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 326 sağlık çalışanının 79 (%24,2) katılımcı seronegatif, 247 (%75,8) katılımcı seropozitif saptandı. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda yaş arttıkça seronegatifliğin azaldığı belirlendi (p:0,036). Ayrıca tek doz aşılı olduğu düşünülen 21-38 yaş grubundakilerin 39-54 yaş grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek oranda seronegatif olduğu saptandı (p: 0,015). Seroprevalansın cinsiyet (p: 0,260), çocukluk çağı yaşam alanları (p: 0,361), meslek grupları (p: 0,991) ve çalışılan birimlerden ( p: 0,129) etkilenmediği görüldü. Tartışma: Çalışmamızda kızamık için risk altındaki sağlık çalışanlarının önemli bir kısmı duyarlı saptanmış, özellikle tek doz aşı olan gruplarda yeterli bağışık yanıt oluşmadığı görülmüştür. Duyarlı sağlık çalışanlarının aşılanması nozokomiyal yayılımın önlenmesi için önemlidir. Bu durumda bağışık olduğunu bilmeyen tüm sağlık çalışanlarının kızamık aşılarının tamamlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Measles is a highly contagious disease with fever and rash. There is an elimination target by the World Health Organization and there has been a decrease in the number of cases after vaccination, and in recent years caused epidemics worldwide. Today, most cases of measles are associated with health care. Healthcare workers are at higher risk of measles transmission compared to individuals in the community. With this study, the measles seroprevalence of the healthcare workers of our hospital will be determined and contributed to the provision of the necessary data for the determination of the country's vaccination policies. Method: A total of 326 healthcare professionals working in risky departments for measles at Izmir Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital between June 2018 and September 2019 were included in our study. The persons who agreed to participate in the study were interviewed face to face and data registration forms were filled. Quantitative Anti-Measles IgG antibody level was determined by Enzyme-Linked-Immunosorbent Assay (ELISA) method from serum samples taken from healthcare workers. Results were analyzed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 15. Results: Of the 326 healthcare workers included in the study, 79 (24.2%) participants were seronegative and 247 (75.8%) participants were seropositive. As a result of the statistical analysis, it was determined that the seronegativity decreases with increasing age (p: 0.036). In addition, it was found that those in the 21-38 age group, which are thought to be vaccinated as a single dose, were significantly higher seronegative than the 39-54 age group (p: 0.015). It was observed that the seroprevalance was not affected by gender (p: 0.260), living area in childhood(p: 0.361), occupational groups (p:0.991) and units studied (p: 0.129). Conclusions: In our study, a significant number of healthcare workers at risk for measles were found to be sensitive, and it was observed that there was not an adequate immune response especially in groups with a single dose of vaccine. Vaccination of sensitive healthcare workers is important to prevent nosocomial spread. In this case, it is recommended that all healthcare workers who do not know that they are immune, complete measles vaccines.