Endirekt düz panel dijital röntgen sistemlerinde kalite kontrol ve performans testleri
Quality control and performance tests in indirect flat panel digital X-ray systems
  1. Tez No: 653899
  2. Yazar: MELİKE EVCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZKAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizdeki sağlık kuruluşlarında görüntüleme sistemlerinin kalite kontrol ve performans testleri periyodik olarak gerçekleştirilmekte ancak yapılan testlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, radyoloji ünitelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlamış olan sezyum iyodür (CsI) tabanlı endirekt düz panel dijital röntgen cihazlarında rutin olarak gerçekleştirilmesi önerilen kalite kontrol testleri ve bu testlerin nasıl yapılacağına yönelik standart bir prosedür oluşturulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, minimum radyasyon dozunda maksimum görüntü kalitesi elde eden ALARA prensibi temel amaç edinilmiştir. Çalışmanın amacına yönelik, testlerin nasıl ve hangi standartlara göre yapılacağına uygun prosedür oluşturulduktan sonra testler, yedi farklı sisteme uygulanmıştır. kVp doğruluğu ve tekrarlanabilirliği, yarı-değer kalınlığı (HVL), ışınlama süresi doğruluğu, tüp çıkışı, kolimasyon testi, odak noktası testi, uzaysal çözünürlük, dinamik aralık, düşük kontrast detayı, sızıntı radyasyonu, otomatik ışınlama kontrolü (AEC), grid artefaktı olarak on iki kalite testi sonuçları kaydedilmiştir. Kaydedilen sonuçlar, tablo halinde sunularak, belirlenen referans değerler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan sonuçlar ile sistem performansları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Quality control and performance tests of imaging systems are carried out periodically in health institutions in our country, but there is no clear information about the compliance of the tests with international standards. In this study, it was aimed to establish a standard procedure for routinely performed quality control tests on cesium iodide (CsI) based indirect flat panel digital x-ray devices, which have started to be widely used in radiology units. In this context, the main purpose of the ALARA principle is obtained, which achieves maximum image quality at minimum radiation dose. According to the purpose of the study, after the procedure appropriate to how and with which standards the tests will be performed, it was applied to seven different systems. kVp accuracy and repeatability, half-value layer (HVL), irradiation time accuracy, tube output, test of collimation, test of focal spot, spatial resolution, dynamic range, low contrast detail, leakage radiation, automatic exposure control (AEC), as artefact of grid twelve quality test results were recorded. The recorded results are presented in a table and compared with the reference values determined. System performances were evaluated with the results compared.