Farklı klinik uygulamalar için, endirekt düz panel dijital röntgen sistemlerinde görüntü kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of the image quality in indirect flat panel digital X-ray systems for different clinical applications
  1. Tez No: 653898
  2. Yazar: TUĞÇE GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Radyoloji birimlerinde X-ışını cihazları, bazı hastalıkların tanı ve hastaların tedavi işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu cihazların ölçüm sonuçlarının doğruluğu ve güvenilirliği önem taşımaktadır. Bu çalışmada, CsI sintilatörüne sahip, endirekt düz panel dijital X-ışın sistemlerinin farklı klinik uygulamalarında (lumbar spine, chest/lungs ve ekstremities) görüntü kalitesinin karşılaştırılması amaçlandı. Farklı vücut bölgelerini simüle etmek için, çeşitli kalınlıklarda pleksiglaslar (PMMA) ve kontrast detaylı bir fantom CDRAD 2.0 kullanılarak gerçekleştirildi. Yedi farklı CsI tabanlı endirekt dönüşüm düz panel X-ışın sistemi kullanıldı. Tüm sistemler için pozlama, otomatik pozlama kontrolü (AEC) modunda gerçekleştirildi. Her bölgeden üçer görüntü alındı. Görüntüler, CDRAD analiz programı tarafından otomatik olarak değerlendirildi. Lumbar spine, chest/lungs ve ekstremities incelemelerinde görüntü kalite faktörü (IQFinv) ve bu bölgelerin toplam saptanan (%) değerleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak beş farklı sistemde (sistem C, sistem D, sistem E, sistem F ve sistem G), lumbar spine bölgelerinin IQFinv ve toplam saptanan (%) değerleri, chest/lungs ve ekstremities bölgelerinin IQFinv ve toplam saptanan (%) değerlerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sistem A için, chest/lungs bölgesinin IQFinv ve toplam saptanan (%) değerlerinin, sistem B için ise, ekstremities bölgesinin IQFinv ve toplam saptanan (%) değerlerinin daha yüksek sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In radiology units, X-ray devices are used for diagnosis of some diseases and treatment of patients. The accuracy and reliability of the measurement results of these devices are important. In this study, it was aimed to compare image quality in different clinical applications (lumbar spine, chest / lungs and extremities) of indirect flat panel digital X-ray systems with CsI scintillator. To simulate different body areas, plexiglas of various thicknesses (PMMA) and contrast detailed phantom CDRAD 2.0 were used. Seven different CsI based indirect flat panel X-ray systems were used. Exposure for all systems was performed in automatic exposure control (AEC) mode. Three images were taken from each region. The images were automatically evaluated by the CDRAD analysis program. Inverse Image quality factor (IQFinv) and total detected (%) were compared in lumbar spine, chest / lungs and extremities examinations. As a result, in five different systems (system C, system D, system E, system F and system G), the inverse image quality factor and total detected (%) values of the lumbar spine regions were higher than the inverse image quality factor and total detected (%) values of the chest / lungs and extremities regions. For system A, the inverse image quality factor and total detected (%) values of chest / lungs region, and for system B, the inverse image quality factor and total detected (%) values of the extremities region were observed to give higher results.