Çok kriterli karar verme yöntemiyle finansal performans analizi: Lojistik 4.0 benimsemiş bir firma uygulaması
Financial performance analysis using multi-criteria decision making method: A company application adopting logistics 4.0
- Tez No: 653934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Firmalar günümüz rekabet ortamında belirledikleri ekonomik hedeflere ulaşmak için sahip oldukları kaynakları optimal şekilde kullanmak zorundadırlar. Belirli zaman aralıklarındaki performans derecelerini görebilmek için düzenli olarak performans ölçümü yapmalıdırlar. Bu çalışmada“https://www.fortuneturkey.com”internet sitesinin 2020 yılında açıkladığı ilk 500 firma listesinde yer alan lojistik 4.0'ı benimsemiş ve bu alanda ciddi yatırımlara sahip Ekol Lojistik A.Ş. firmasının 2015-2019 dönemi ekonomik göstergeleri doğrultusunda finansal performans analizi yapılmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamasında sanayi devrimleri ve lojistik sektörüne etkileri, lojistik kavramının tanımı ve gelişim evreleri anlatılmıştır. İkinci aşamada lojistik sektörünün dünyadaki yeri ve ekonomik göstergeleri istatistik veriler doğrultusunda anlatılmıştır. Son aşamada ise, literatür ve veri uygunluğu göz önünde bulundurularak belirlenen değerlendirme kriterlerinin (Öz Kaynak Büyüklüğü, Aktif Büyüklüğü, Net Satışlar, Faiz ve Vergi Öncesi Kar Marjı, Aktif Karlılığı, Özkaynak Karlılığı, Aktif Devir Hızı ve Özkaynak Devir Hızı) önem ağırlıkları çok kriterli karar verme tekniği olan Entropi ağırlıklandırma yöntemi ile hesaplanmıştır. Daha sonra elde edilen ağırlıklar doğrultusunda yine çok kriterli karar verme tekniği olan Promethee yöntemi kullanılarak Visual Promethee version 1.4.0.0 paket programı yardımıyla söz konusu firmanın 2015-2019 yılları arasındaki finansal performans sıralaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms have to use their resources optimally in order to achieve the economic targets they set in today's competitive environment. They should regularly measure their performance in order to see their performance levels in certain time intervals. In this study, Ekol Lojistik A.Ş. adopted logistics 4.0, which is included in the list of the first 500 companies announced by the website“https://www.fortuneturkey.com”in 2020 and has serious investments in this field. Financial performance analysis was conducted in line with the economic indicators of the company for the period 2015-2019. The study was carried out in three stages. In the first stage, industrial revolutions and their effects on the logistics sector, the definition of the concept of logistics and its development stages are explained. In the second stage, the place and economic indicators of the logistics sector in the world are explained in line with the statistical data. In the last stage, the evaluation criteria (Equity Size, Asset Size, Sales Size, Profit Margin Before Interest and Tax, Asset Profit Margin, Equity Profit Margin, Asset Turnover Rate and Equity Turnover Rate) Significance weights were calculated by the multi-criteria decision making technique, Entropy weighting method. Then, using the Promethee method, which is a multi-criteria decision making technique, according to the weights obtained, the financial performance ranking of the company between 2015-2019 was made with the help of Visual Promethee version 1.4.0.0 package program.