Can we see non-human animals are agents?
İnsan olmayan hayvanların fail olduğunu görebilir miyiz?
  1. Tez No: 653941
  2. Yazar: EFSUN İLAYDA PAMUKCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WILLIAM GILES WRINGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezin amacı insan olmayan hayvanların failliğini araştırmak olup, hayvanların fail olduğunu görüp göremediğimizi sorgulamaktır. Hayvanların failliği konusuna Moore'cu bir yaklaşım getirerek, aynı insanların fail olduğunu görebildiğimiz gibi hayvanların da fail olduğunu görebildiğimiz savunulacaktır. Bunun sebebi ise, insan olmayan hayvanların fail olma kapasitesine sahip varlıklar olmasıdır. Haklar ve faillik arasında yakın bir bağ vardır ve bu bağ failleri koruyan, çiğnenemez hakları beraberinde getirir. Hayvanların hakları olabilmesi için, fail olmaları gereklidir. Bu tez, bir hayvan hakları teorisi oluşturmak için, bir hayvan failliği teorisine ihtiyaç olduğunu savunmaktadır. Bu nedenlerle, bu tezin savı, hayvanlara baktığımızda aynı insanların failliğini görebildiğimiz gibi, hayvanların da fail olduğunu gerçek anlamıyla görebildiğimiz yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I investigate non-human animal agency and I question whether we can see non-human animals are agents or not. I shall adopt a Moorean approach to animal agency and argue that we can see animals are agents just as we can see human agency because non-human animals are kind of entities that have the capacity for agency. There is a close connection between rights and agency and agents have inviolable rights that protect them. In order for animals to have rights, it is necessary for them to be agents. I claim that a theory of animal rights needs a theory of animal agency. Thus, the main argument is that we can in fact, see animals are agents which implies that we can actually see animals are agents when we look at them, just like we can see human agency.