Knowledge and wisdom: A reading of the digression in the Theaetetus
Bilgi ve bilgelik: Theaetetus ara sözünün bir okuması
  1. Tez No: 653958
  2. Yazar: DOĞACAN İSMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANDRINE BERGES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Theaetetus yapı ve içerik bakımından akademisyenlerin ilgisini çekmektedir. Ara sözün nasıl okunması gerektiği bakımından henüz nihai bir yanıt verilememiştir. Theaetetus'un yapısal detaylarını inceleyerek farklı bir ara söz okuması sunacağım. Bunun için Mitchell Miller'ın Devlet okumasına başvuracağım ve ara sözün aslında matematik ve felsefenin birliği ile ilgili olduğunu göstereceğim. Ara söz iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım Devlet'in kendi başına felsefeci olmuş olanları, ikinci kısım ise şehrin eğittiği felsefecilere denk düşmektedir. Dolayısıyla ne bir karikatür sunmaktadır, ne de ara sözün“uçan felsefecisi”Platoncuğun idealidir. Theaetetus'un Sokrates'i kendisinden sonra felsefeyi devam ettirecek birini aramaktadır ve Theaetetus'a doğrulttuğu yönergeleri Devlet'in diyalektiğe doğru müfredatını takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Theaetetus digression has attracted scholars in both its form and content. No final answer is given as to how we should read the digression. I propose another reading, which engages in the structural intricacies of the Theaetetus and its implications of the digression. To do so, I attend to Mitchell Miller's reading of the Republic and I show that the digression is in fact about the unity of mathematics and philosophy. The digression, I argue, naturally divides into two. Its first part corresponds to the ones who become philosophers on their own account, its second part corresponds to the ones the city educates in the Republic. The digression, therefore, neither portrays a caricature, nor is its flying philosopher the ideal of Platonism. The Socrates of the Theaetetus, I argue, looks for someone who will continue philosophy after him, and his directives to Theaetetus follow the direction of the Republic's curriculum toward dialectic.