Thermodynamic assessment of nutrition with laboratory animals
Laboratuvar hayvanları ile beslenmenin termodinamik değerlendirmesi
- Tez No: 653978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyofizik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Biophysics, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın önemi, üç farklı yaklaşımı tek bir kavram altında toplanması ve kemirgenlerin hücresel metabolizma alt sisteminin entropi üretimi profillerinin farklı parametrelerden nasıl etkileyebileceğini araştırıyor olmasıdır. Çalışmadaki ilk değerlendirme, tereyağı (TY) ve soya yağı (SY) bazlı diyetlerle beslenen obez ve zayıf fareleri içermektedir ve sonuçlar, TY diyetiyle beslenen obez ve zayıf sıçanların SY ile beslenen gruplardan daha yüksek ortalama entropi üretim değerlerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca obez fareler için, TY diyetiyle beslendiklerinde, SY diyetiyle beslendiklerine kıyasla 1.75 kat daha fazla ömür boyu entropi üretimi değeri hesaplanmıştır. Öte yandan, zayıf sıçanların, TY diyetiyle beslendiklerinde SY diyetiyle beslendiklerinden 3 kat daha fazla ömür boyu entropi üretimi değerine sahip oldukları hesaplanmıştır. Bu çalışmanın ikinci değerlendirmesi, hamile fareleri irdelemektedir ve termodinamik analizler, hamilelik sırasında hücresel metabolizma alt sistemi için hesaplanan enerji tüketiminin dahili çalışma için kas çalışmasından önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, günlük entropi üretimi ve dahili iş akışları oldukça benzer bir fazik davranışı izlemiştir. Hamileliğin sonlarına doğru dış çalışma performansı düşmüş, gebeliğin ilerlemesiyle birlikte fazik bir davranış gösteren ikinci yasa verimi belirli olarak artmıştır. Bu çalışmanın üçüncü değerlendirmesi, kalori (KK) ve protein (PK) kısıtlaması altındaki fareleri dikkate alır ve termodinamik analizler, KK gruplarının ortalama günlük entropi üretiminin artan iş çıktısı ile arttığını ve artan KK seviyesi ile azaldığını göstermektedir. Ancak PK gruplarında bu sonuçlar için anlamlı bir ilişki yoktur. Tahminler, 24 saatlik ad libitum (AL) kontrol grubuna kıyasla farelerin yaşam süresinin KK ile yüzde 56-13 ve PK ile yüzde 21-7 artabileceğini göstermektedir. 24 saatlik AL grubunun hücresel metabolizma alt sistemi için hesaplanan ikinci kanun verimliliği yaklaşık yüzde 36'dır. Bu ortalama değer, hamile fareler için hesaplanan değerden (yüzde 21) daha yüksektir. Bu durum, özel haller ile (hamile olma) ilgili olabilir. Bu çalışmada vasıtası ile,“yaşam boyu entropi üretimi”,“gebelik sırasında entropi üretimi değerlendirmesi”ve“yaşam süresi beklentisi tahminleri”için ikinci yasa kavramının kullanıldığı bazı hesaplama teknikleri tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The significance of this research is gathering three different approaches under a single concept and investigation of how different parameters may affect the cellular metabolism entropy generation profiles of rodents. The first assessment includes the obese and lean rats fed with butter fat (BF) and soybean oil (SO)-based diets and the results show that obese and lean rats fed with BF diet have higher average entropy generation values than the groups fed with SO diet. Besides, the obese rats may generate 1.75 times higher lifespan entropy when fed with BF diet than fed with SO diet. On the other hand, lean rats may generate 3 times higher lifespan entropy when they fed with BF diet than fed with SO diet. The second assessment of this study considers the pregnant mouse and thermodynamic analyses show that calculated energy consumption for internal work for cellular metabolism subsystem is substantially higher than the muscle work during pregnancy. Besides that, daily entropy generation and internal work fluxes follow a highly similar phasic behaviour. Towards to end of the pregnancy external work performance decreases, and with the progress of the pregnancy second law efficiency, which follows a phasic path, increases significantly. The third system assessment in this study considers the mice under calorie (CR) and protein (PR) restriction and thermodynamic analyses show that the average daily entropy generation of cellular metabolism of CR groups increases with the increasing work output and decreases with increasing level of CR, but for the PR group, there are not any meaningful relationships for these results. Estimations show that the lifespan of the mice may increase 56-13 percent with CR and 21-7 percent with PR when compared to 24 hours ad libitum (AL) control group. The calculated cellular metabolism subsystem second law efficiency of 24 hours AL group is around 36 percent. This average value is higher than the average value of pregnant mice (21 percent). This may be related to special circumstances (being pregnant). By this study, some computational techniques are introduced where the second law concept is used for“lifespan entropy generation”,“entropy generation assessment during pregnancy”and“lifespan expectancy predictions”.