Quantitative evaluation of osteopathic treatment in temporomandibular joint disorders using magnetic resonance imaging
Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında osteopatik terapi etkisinin mr görüntüleme temelli nicel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 653984
  2. Yazar: AYÇA AKLAR ÇÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Biotechnology, Dentistry, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, osteopatik manuel terapinin (OMT) redüksiyonlu anterior disk deplasman (ADDwR) tedavisindeki etkinliğini nicel yöntemler ile araştırmayı amaçladık. 19 hasta çalışmaya dahil edildi ve hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna altı haftalık OMT ile birlikte uyku esnasında stabilizasyon splinti kullanımı verildi ve kontrol grubu 6 hafta boyunca uyku sırasında stabilizasyon splinti kullandı. Tedaviden önce ve sonra çenenin interkuspal pozisyonunda disk ve kondilin yer değiştirmesini ölçmek için kantitatif MR görüntü analizi kullanıldı. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında TME ağrı seviyesi, TME hareket açıklığı, SF-36 Sağlık Kalitesi Skorları, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, servikal hareket açıklığı, fasya ve kas kısalıkları değerlendirildi. Gruplar arası ve grup içi farklılıkları karşılaştırmak için Mann Whitney-u Test ve Wilcoxon test uygulandı.
Özet (Çeviri)
We aimed this study to quantitatively assess the outcome of osteopathic manual treatment (OMT) and investigate the effectiveness of OMT in the treatment of anterior disc displacement (ADDwR) of the temporomandibular joint (TMJ). A total of 19 patients were involved in the study and they were divided into two groups randomly. The study group received a six-week OMT with the occlusal splint during sleeping and the control group only used an occlusal splint for 6 weeks during sleeping. Quantitative MR image analysis was performed to estimate the displacement of the disc and condyle at the intercuspal position of the jaw before and after the treatments. Also, TMJ pain levels, TMJ range of motion, SF-36 Health Quality Scores, Pittsburgh Sleep Quality Index, cervical range of motion, fascial restrictions and muscle shortness were assessed before and after the treatments. To compare inter-group and intragroup differences, Mann Whitney-u Test and Wilcoxon test were performed.