Organize perakende sektöründe perakendeci marka imajının, müşteri sadakati ve müşteri memnuniyetine etkisi: Antalya bölgesinde yapılan bir çalışma
The effect of retailer brand image on customer loyalty and customer satisfaction in organized retail sector: A study in Antalya region
- Tez No: 653992
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünyadaki teknolojik gelişmeler, üretim kapasitelerindeki artış ve perakende firmalarının birbiri arasındaki kıyasıya rekabet sebebiyle aynı göreve hizmet eden birbirine benzer çok sayıda ürün ortaya çıkmaktadır. Bu çok sayıda ürün arasında firmalar rakipleri arasından çıkabilmek için farklı arayışlara girmektedirler. Bu arayışların sonucu olarak ortaya çıkan perakendeci markaların imajları doğrultusunda, satış gördüğü perakendecilere etkisi olmaktadır. Müşteriler, işletmelerin devamlılığı için vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir. Müşterilerin alışveriş yaptığı perakende firmalarını düzenli olarak ziyaret etmeleri tüm işletmeler tarafından amaçlanmaktadır. Bu devamlılık noktasında en önemli unsurlar, müşteri sadakati ve müşteri memnuniyetidir. Firmalar sadık ve memnun müşteri yaratmak için ürün gamında rakiplerinden farklı adımlar atarak kendi markalarının imajını yaratırlar. Bu çalışmada birinci bölümde perakendeciliğin başlangıcı ve gelişimi, ikici bölümde marka, perakendeci marka kavramı ve bunların imajı, devam eden bölümlerde de müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti detaylı bir şekilde incelenmiştir. Perakendeci marka imajının, müşteri sadakati ve müşteri memnuniyetine bir etkisi olup olmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmada, müşteri sadakati ve müşteri memnuniyetini ölçmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Antalya bölgesinde SPSS ve anket yöntemi kullanılarak yapılan araştırma, perakendeci marka imajının, müşteri sadakati ve memnuniyetine olan etkisini göstermiş ve ilgili firmaların uygulama yapması gerekenler hakkında bir fikir vermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the technological developments in the world, the increase in production capacities and the competition between retail companies, there are many similar products that serve the same task. Among these many products, companies are in different searches to get out of their competitors. In line with the images of the retailer brands that emerge as a result of these searches, they have an impact on the retailers they sell. Customers are one of the indispensable elements for the continuity of businesses. It is aimed by all businesses that make customers visit the retail companies regularly. The most important factors in this continuity are customer loyalty and customer satisfaction. Companies seek to take different steps from their competitors in their product to create loyal and satisfied customers and create the image of their own brands. In this study, the beginning and development of retailing in the first section, the concept of the brand and retailer brand and its image in the second section, customer loyalty and customer satisfaction are examined in detail in the following sections. It is examined whether the retailer brand image has an impact on customer loyalty and customer satisfaction. The survey method was used to measure, brand image, customer loyalty and customer satisfaction. The research conducted using the SPSS and survey method in the Antalya region has shown the effect of the retailer brand image on customer loyalty and satisfaction and is important in terms of giving an idea about what the relevant companies should implement.