Phoenicians in Cilicia during the Middle Iron Age: The scope of their presence
Orta Demir Çağı'nda Kilikya'da Fenikeliler: Varlığının izleri
  1. Tez No: 653993
  2. Yazar: YAPRAK KISMET OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRIETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez Ovalık Kilikya'da dikilen ve MÖ 8. yy. ortalarına tarihlenen anıt yazıtlarda Fenike dilinin kullanılması üzerine yapılan bir çalışmadır. Bu tezin amacı Fenike dilinin Akdeniz'in doğusunda ve Yakın Doğu'da“ticaret dili”olarak kullanılmasından dolayı söz konusu dönemin“ortak iletişim dili”olarak benimsendiği hipotezini Ovalık Kilikya'da bulunan yerleşimler için değerlendirmektir. Bu hipotezi takip etmek için, dönemin politik yapısı ve ticaret ağı ortaya konmuştur. Tez, yerel yöneticilerin ikinci yazılı dili olarak Fenike dilini kullanmalarında kendilerini motive eden unsurları önerirken; aynı zamanda, arkeolojik ve tarihsel kanıtlara dayanarak, Orta Demir Çağı'nda Fenikelilerin Kilikya'ya olan ilgilerini ve Kilikya'daki varlıklarını da sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the use of Phoenician language for the monumental inscriptions which were set up in Plain Cilicia, and dated to the mid 8th c. BC. This thesis aims to assess the hypothesis that Phoenician, as the“trade language”of the eastern Mediterranean and the ancient Near East, became the lingua franca of the period, for the settlements in Plain Cilicia. In order to follow this hypothesis, the political structure and trade network of the period are presented. On the one hand, by proposing what motivated the local rulers in using Phoenician as the second written language, and on the other hand, based on the analysis of the archaeological and historical evidence, this thesis also questions the interest and the presence of the Phoenicians in Cilicia during the Middle Iron Age.