Posthumanizing the eye: Creating distributed gaze through machine art
Gözü insanlaştırma ötesi: Makine sanatı ile dağıtılmış bakış yaratmak
  1. Tez No: 653996
  2. Yazar: DİBA DİLSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez dağıtılmış kavrama teorisini izleyici ve sanat eseri arasındaki dağıtılmış bakış konseptine uyarlanma sürecini makine sanatı üzerinden keşfediyor. Bu mekanik karma sanat göz heykeli görme aidiyetinin insan ve insan olmayan katılımcılar arasında paylaştırılabilme olasılığını gösteriyor. Bu proje yalnızca gözü temsil etmiyor, aksine gözü insan ötesine taşıyor. Bu insan organının yeniden doğuşu izleyiciye sanat eseri ile birlikte proaktif pozisyona gelebileceği, yeni bir örneklem sunduğunu iddia ediyorum. Teknolojik materyalizm çıkarımının ötesinde, donanımdan kopmadan, insan gözünün yeni sanatsal ürünü ilhamı ile tanışıyor; insan.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the adaptation of distributed cognition theory to the concept of distributed gaze between the artwork and the viewer, through machine art. This mechanical mixed media eye sculpture displays the probability of sharing the gazing agency between the human and the non-human actor. This project is not merely representing the eye but rather post-humanizing it, arguing that this recreation of the human organ will present the viewer with a new paradigm that puts both parties in a proactive position. Beyond the technological materiality's implication, without disconnecting with the hardware component, the human eye meets with its muse, the human.