Cameroon ve Quinn'in rekabetçi değerler modeli bağlamında örgüt kültürü ve stratejik yönetim okullarının ilişkisi
The relationship between organizational culture and strategic management schools in the context of Cameron and Quin's competitive values model
- Tez No: 653995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Örgütlerin faaliyetlerini yerine getirebilmeleri, bu faaliyetlerden kazançlı çıkabilmeleri için öncelikle kendi yetenek ve becerilerini bilmeleri gerekir. Bu ortak yetenek ve becerilerinin temelinde güçlü bir örgüt kültürü olduğu düşünülmektedir. Örgüt kültürü, çalışanların ortak geçmişi sebebi ile şekillenen değerleri, normları inançları ve örgütü diğer örgütlerden ayırt etmeye yarayan bir sistemdir. Değişen ve gelişen koşullarda rekabet etmenin, karlı duruma gelmenin zorlaştığı, günümüz koşullarında örgütler sürdürülebilir rekabet avantajını yakalayabilmek için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu çalışmada stratejilerin geliştirilip uygulanmasını stratejik yönetim okulları çerçevesinde ele alınacaktır. Stratejiler geliştirilip uygulanırken farklı örgüt kültürüne sahip olan işletmelerin strateji, belirleme ve uygulama süreçlerini nasıl algıladıklarını ortaya konmak istenmiştir. Bu çalışmada örgüt kültürü ile ilgili bölüm Cameron ve Quinn'in rekabetçi değerler modeli baz alınarak, stratejik yönetim ile ilgili bölüm ise Mintzberg'in stratejik yönetim okulları baz alınarak incelenmiştir. Nitel analiz yöntemi ile mülakat tekniği ile veri toplanmış, bu veriler içerik analizi esas alınarak analiz edilmiştir. Otomotiv, AR-GE, tekstil, gıda, giyim, turizm, petrol rafineri, lojistik ve bankacılık sektörlerinden olmak üzere 9 farklı firmanın üst düzey yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirildi ve en az iki kez ayrı zamanlarda mülakat yapıldı. Bunun sebebi iki farklı konu hakkında ayrı ayrı görüşmek ve aynı zamanda örgüt kültürü ile ilgili daha fazla gözlem yapabilmektir. Bu görüşmeler sonucunda farklı strateji tanımlamaları ortaya çıkmıştır. Farklı sektörlerdeki yöneticilerin strateji, strateji belirleme ve strateji uygulama kavramlarını kendi uzmanlık alanlarına göre belirledikleri görülmüştür. Bunun yanı sıra benzer örgüt kültürü profiline sahip örgütlerin de birbirine yakın strateji tanımlamaları yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizations need to know their own abilities and skills in order to be able to carry out their activities and to benefit from these activities. It is believed that there is a strong organizational culture on the basis of these common abilities and skills. Organizational culture is a system used to differentiate values, norms, beliefs and organization from other organizations shaped by the common history of employees. In today's conditions where it is difficult to compete in changing and developing conditions and to become profitable, organizations are developing various strategies to achieve sustainable competitive advantage. In this study, we will consider the development and implementation of strategies within the framework of strategic management schools. While developing and implementing strategies, it is aimed to reveal how companies with different organizational culture perceive strategy, determination and implementation processes. In this study, the section on organizational culture is analyzed based on the competitive values model of Cameron and Quinn, and the section on strategic management is based on Mintzberg's strategic management schools. Data were collected by interview technique based on content analysis, one of the qualitative analysis methods. Interviews were held with senior executives of 9 different companies from the automotive, R&D, textile, food, clothing, tourism, oil refinery, logistics and banking sectors, and at least twice were interviewed. The reason for this is to discuss two different subjects separately and at the same time to make more observations about the organizational culture. As a result of these interviews, different strategy definitions emerged. It was observed that managers from different sectors determined the concepts of strategy, strategy determination and strategy implementation according to their own areas of expertise. In addition, it was observed that organizations with a similar organizational culture profile also made close definition of strategies.