Endüstri 4.0 uygulamasında karşılaşılan zorluklar ve önceliklendirilmesi: Bir medikal ve yol yardım şirketi incelemesi
Difficulties faced in application of industry 4.0 and prioritization: Analysis on a medical and road assistance company
  1. Tez No: 654014
  2. Yazar: VEYSEL SERKAN ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kâr ve riski dikkate alarak üretim elemanlarını bir araya getiren ve işletmeyi çalıştırma sorumluluğu olan yöneticiler rasyonel davranmak ve kararlarında akılcı davranmak durumundadırlar. Özellikle, son yıllarda Endüstri 4.0 ile beraber teknolojik gelişmelerin hayatımıza neredeyse her alanda girmesi, bireyleri ve yöneticileri karar alma süreçlerine daha çok yönlendirmektedir. Ancak, Endüstri 4.0 alanındaki limitli olan çalışmaları takip ederek yenilikleri mevcut uygulamalara ya da iş modellerine entegre etmek, şirketlerde yer alan karar vericiler için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu hususun yanı sıra, yöneticilerin rasyonel karar almasını kısıtlayan faktörlerden biri de aslında veri eksikliği ya da yetersizliğidir. Dolayısıyla, Endüstri 4.0 uygulamalarına engel teşkil eden zorlukların saptanarak, bu zorlukların önceliklendirilmesi işletmelerin başarısını sürdürülebilir kılmada ve onları rekabetçi hale getirmede oldukça büyük önem arz etmektedir. Tüm bunlardan hareketle, mevcut tez çalışmasında, teknolojik yeniliklerin takibinde karşılaşılan zorluklar ve bunların önceliklendirilmesi hususu bir medikal ve yol yardım şirketi bağlamında değerlendirilmiş ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) teknikleri arasında yer alan Interpretive Structural Modeling (ISM-Yorumlayıcı Yapı Modelleme) yöntemi önceliklendirme aşamasında kullanılmıştır. Uygulama sonucunda, şirketin zorluk yaşadığı ve önceliklendirmesi gerektiği adımlar ile zorluklar ön plana çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular da dikkate alınarak, yapılan araştırma hem günümüzde yeni oluşmaya başlayan mevcut bağlamdaki Endüstri 4.0 uygulamalarını ilerletme, hem de ülkemizde Endüstri 4.0 alanında farkındalığın oluşması ve atılacak adımların belirlenmesine katkı sağlama potansiyeli taşımaktadır. Ayrıca, modelde yer alan kriterler ve uygulanan yaklaşım gerek gelecek akademik çalışmalar için, gerekse de pratik hayatta yer alan karar verme mekanizmasındaki uygulayıcılar için referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Executives that are responsible for bringing together production elements and operating a business while considering profitability and risk, need to act rational when coming to a decision. Especially in the last couple of years with Industry 4.0 and technological advances effecting every aspect of life, individuals and administrators have increasingly been driven to more sophisticated decision-making processes. However, following up on the limited amount of information produced on Industry 4.0 and attempting to integrate the latest developments with existing implementations and work models, can be difficult for the decision makers in companies. The main limiting factor for rational decision making is indeed due to the lack of data. Therefore, determining the difficulties that limit the applications of industry 4.0 and prioritizing the possible solutions for these difficulties, are important for businesses to sustain their success and become competitive assets. Taking the above as a point of departure, this thesis intends to evaluate the difficulties encountered in the follow-up of technological innovations and the issue of prioritization in the context of a medical and road assistance company. The Interpretative Structural Modeling (ISM-Interpretive Structural Modeling) method, which is a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) technique, is used for the prioritization stage. As a result of the application, the business's difficulties, and the stages to be prioritized, have been highlighted. Considering the findings obtained, the research has the potential to improve the Industry 4.0 applications in today's emerging context, and to contribute to the creation of awareness in the field of Industry 4.0 in our country and to determine the steps to be taken. Furthermore, the criteria and the implemented approach can not only work as a reference for future academic studies, but also for those who are involved in decision making processes pertaining to daily practices.