Çalışma birimlerinin, yoğun bakım ve acil ünitelerinde çalışan hemşirelerin sosyal yaşamları üzerine etkisi
The impact of occupational settings on the social life of the nurses who working i̇n i̇ntensive care and emergency units
- Tez No: 654015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUCAHİT ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ve acil servisi gibi özellikli birimlerde çalışmanın hemşirelerin sosyal yaşamlarına olan etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan bu çalışma Ocak 2020-Mart 2020 tarihleri arasında Bingöl Devlet Hastanesi'nde riskli birimler olarak tanımlanan yoğun bakım üniteleri (sayı=48) ve acil servislerinde (sayı=35) çalışan toplam 83 sağlık çalışanı üzerinde yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm sağlık çalışanlarına Jefferson empati ölçeği (madde sayısı=20), Somatizasyon ölçeği (madde sayısı=33) ve Sağlık çalışanlarına uyarlanmış sosyal iyi olma hali ölçeği (madde sayısı=32) uygulandı. Sağlık çalışanları cinsiyet (erkek-kadın), çalışma birimi (acil servis-yoğun bakım) ve çalışma yılı (≤5 yıl, 5-10 yıl, ≥10 yıl) baz alınarak gruplara ayrıldı. Gruplar hem demografik hem de yukarıda bahsedilen ölçeklerden elde edilen puanlar baz alınarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %54.2'i kadın, %45.8'i çalıştığı birimden memnun ve %78.3'ü ekonomik koşulları iyi olması halinde mesleği bırakabileceğini belirtmişlerdir. Kadın ve erkek hemşireler arasında çalışma birimi (p=0.046), çalışma biriminden memnuniyet (p=0.030), empati (şefkatle bakış, p=0.02) ve somatizasyon toplam puanı (p=0.002) açısından istatistiksel farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aims to evaluate the impact of specialized units such as intensive care unit and emergency department on the social life of the nurses. MaterialandMethod: This is a descriptive and associative study that was conducted between January and March 2020 on 83 nurses that were occupied in high-risk occupational settings that included intensive care (n=48) and emergency units (n=35) in Bingol State Hospital. The subjects that were included in the study we given a Jefferson empathy scale (includes 20 items), a somatization scale (includes 33 items), social well-being scale modified according to the health care workers (includes 32 items) to fill out. The participants were grouped according to gender (male-female), work setting (intensive care -emergency), and duration of occupation (≤5 years, 5-10 years, ≥10 years). The study groups were compared in terms of the demographic characteristics and according to the points obtained from the evaluation, scales stated above. Results: The results showed that 54.2% of the participants were female, 45.8% were happy with the occupational setting, and 78.3%stated that they would quit their job if they had a good economic status. There was a statistically significant difference in terms of the unit of occupation (p=0.046), satisfaction with the working environment (p=0.030), empathy (affectionate approach, p=0.02), total points of somatization (p=0.002) among the male and female nurses.