Görme engelliler için harekete yardımcı bir gözlük prototipin değerlendirilmesi
Evaluation of an eyewear prototype that helps movement for visually impaired individuals
  1. Tez No: 654013
  2. Yazar: AYTAÇ DALGALIDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Görme engelli bireyler gündelik yaşamlarını idame ettirebilmek için bazı araç ve gereçlere ihtiyaç duymaktadırlar. Son yıllarda ilerleyen teknoloji sayesinde daha rahat hareket edebilmektedirler. Üretilen pek çok araç boyutları nedeni ile kolay taşınamamaktadır ve komplike bir işleyişe sahiptir. Bu nedenle bu araçların daha kullanışlı hale getirilmeleri gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, görme engelli bireylerin daha rahat ve güvenli şekilde hareket etmelerini sağlayabilmek için tasarlanabilecek bir prototip taslak projesinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, görme engellilerin gündelik yaşamda en sık kullandığı araç olan beyaz bastonun, gözlük gibi bir giyilebilir teknoloji ile birlikte kullanılıp kullanılamayacağı, beyaz bastonla yer değiştirip değiştiremeyeceği araştırılmıştır. Bu amaçla bir prototip taslağı oluşturulmuş ve bu taslağın kullanılması konusunda görme engellilerin tutumu; yapılandırılmış, 5 seçeneğe sahip likert ölçekli bir anket yolu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visually impaired individuals need some tools in order to maintain their daily lives. Thanks to the advancing technology in recent years, they can move more easily. Many tools are not easy to transport due to their size or have more complicated features. For this reason, it is thought that these tools should be made more useful. The main purpose of this study is to evaluate a prototype draft project that can be designed to enable visually impaired individuals to move more easily and safely. In this study, it was investigated whether the white cane, which is the most commonly used tool in the daily life of the visually impaired, can be used with a wearable technology such as glasses, and can be replaced with a white cane. For this purpose, a prototype draft has been created and the attitude of visually impaired people to use this draft was evaluated through a likert-scale questionnaire with 5 options.