Lojistik yöneticilerinin endüstri 4.0'ın işletme düzeyindeki etkilerine ilişkin görüşleri üzerine nitel bir araştırma: Bursa örneği
A qualitative research on the opinions of logistic managers about industry 4.0's impacts on business level: The case of bursa
  1. Tez No: 563435
  2. Yazar: ORAL EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÖKBUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme ile birlikte meydana gelen teknolojik ve ekonomik gelişmeler, küresel pazarların ortaya çıkması, rekabetin küreselleşmesi ve son olarak da Dördüncü Sanayi Devrimi'nin yani bir diğer adıyla Endüstri 4.0'ın ortaya çıkışıyla her işletmede olduğu gibi lojistik sektöründe de işletmeleri hatasız ve daha etkili çalışmak zorunda bırakmıştır. Bu zorunluluklar neticesinde lojistik sektörü Endüstri 4.0 kapsamında; özellikle yeni iş modelleri, yeni müşteri beklentileri, pazar arayışları ve teknolojik gelişimleri içerisinde barındıran çok kapsamlı ve dinamik bir yapıya sahip olması sebebiyle lojistik ve tedarik zincirini dijital bir ortama taşımış ve yeniden yapılandırmıştır. Çalışmada bugün birçok sektörü etkileyen Endüstri 4.0'ın kârlılık, maliyet, işgücü, verimlilik ve yatırım anlamında etkileri çerçevesinde lojistik yöneticilerinin bilgi düzeyleri ve bu konuda yaptıkları hazırlıklara ilişkin görüşleri üzerine odaklanılmıştır. Araştırma, kuramsal bilgilerden ve Bursa'da faaliyet gösteren lojistik firmaları kapsamında yapılan ampirik bir çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; Endüstri 4.0'ın temel kavramları kapsamında, Endüstri 4.0'ın tanımı, gelişim süreci ve bileşenleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; lojistik kavramı ve Endüstri 4.0 ile ilişkisi kapsamında, lojistiğin temel kavramları, lojistiğin Endüstri 4.0 ile ilişkisi ve Endüstri 4.0'ın lojistik işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın uygulamasına yer verilmiştir. Üç lojistik yöneticisi ile yüz yüze gerçekleştirilen mülakatlar, araştırmacı tarafından yapılan içerik analizi sonucunda, Maxqda programında analiz edilerek“Endüstri 4.0'ın İşletmelere Sağlayacağı Avantajlar”,“Endüstri 4.0'a Geçişte Karşılaşılan Zorluklar”,“İşletmelerin Endüstri 4.0'a Hazır Olma Düzeyleri”başlıklarında sınıflandıktan sonra modellenmiştir. Elde edilen bulgular çalışmanın üçüncü bölümünde detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological and economic improvements as a consequence of globalization, emergence new global markets, globalization of competition and Fourth Industry Revolution which is also known as Industry 4.0 has forced also logistic companies as it has affected all other businesses more efficiently and without any mistake. Because of these necessities, logistic sector has changed in accordance with Industry 4.0 in terms of new business models, customer expectation, new market search and technological innovations for structuring and carrying the logistics and supply chain systems to digital platform since it offers wide and very dynamic way of doing business. In this research, it has been focused on the logistic managers' knowledge level and their opinions about readiness and preperations for Industry 4.0, which will affect many sector in terms of profitability, cost, labor ve investment. The research consist of literature and case study, which is focused of the logistic companies based in city of Bursa. Research consist of three chapters. Basic concepts of Industry 4.0 like definition, historical development process and its main components has been explained at the first chapter. At the second chapter, definition of logistics, Industry 4.0 and Industry 4.0's effects of logistics businesses in the concept of logistics and Industry 4.0 relation. In addition, case study research has been conducted at the third chapter. Semi-constructed interviews were conducted face to face with three logistics managers and all interviews were analyzed by using content analysis technique with Maxqda programme and reached to“The advantages Industry 4.0 for Business”,“Challenges in Transition to Industry 4.0”and“Readiness Level of Businesses for Industry 4.0”models. All the details about results is presented and examined in details at the chapter three.