Architecture and cinema: Analysis of the relationship between narrative and architectural space in Christopher Nolan's The Dark Knight Trilogy
Mimarlık ve sinema: Anlatı ve mimari mekân arasındaki ilişkinin Christopher Nolan'ın Kara Şövalye Üçlemesi üzerinden incelenmesi
- Tez No: 654041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sinemanın 19. yüzyılda icadı insanların inşa edilmiş çevreleri ile olan ilişkilerini değiştirmiş ve mimari mekânların temsili için yeni olasılıklar sunmuştur. Sinema ve mimarlık araçları, iki disiplinin güçlü ve samimi ilişkisine katkıda bulunan mekân, zaman, anlatı, düzenleme ve çerçeveleme gibi belirli (ortak) kavramlar üzerine yoğunlaşır. Mimarlık ve sinema arasındaki ilişki iki yönlü bir ilişki olarak görülür; iki disiplin birbirini karşılıklı olarak etkiler. Bu tez, mekân ve anlatı kavramlarının, bahsedilen diğer kavramları kapsadıkları için, sinema ve mimarlık arasındaki ilişkide en önemli unsurlar olarak görülmeleri gerektiğini ve- bu ilişkinin tam olarak anlaşılabilmesi için- bu iki kavramın birbirleriyle ilişkili olarak detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini önermektedir. Filmde anlatı ve mekân birbirini sürekli etkilemektedir; anlatıdaki herhangi bir değişim mekânın temsilini etkilemekte ve belirli bir mekânın kullanımı sinematik anlatıyı değiştirmektedir. Bu ilişkiyi incelemek için tez, mimari mekânların ve sinematik anlatının birbirini nasıl etkilediğini Kara Şövalye Üçlemesi'nin ayrıntılı bir analizi üzerinden incelemektedir. Yapılan analiz sonucunda, mekân ve anlatı arasında güçlü ve iki yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur: sinematik anlatının filmde temsil edilen mimari mekâna nüfuz etme gücüne sahip olduğu ve bunun sonucunda mimari mekânların anlamını değiştirme gücüne sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, bu durum anlatıya katkıda bulunmakta ve filmdeki belli anlatı kaygılarını vurgulamak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema's invention in the 19th century has changed humans' relationship with the built environment and introduced new possibilities of representing architectural spaces. Both architecture and cinema mediums concentrate on certain (common) notions such as space, time, narrative, editing and framing all of which contribute to the strong relationship the two disciplines have. The relationship between architecture and cinema is a two-directional one; both disciplines mutually influence and affect each other. This thesis suggests that the notions of space and narrative should be regarded as the most important elements of the relationship architecture and cinema have since they encapsulate other notions mentioned and, in order to fully realize this relationship, these two notions should be analyzed in relation to each other in detail. Cinematic narrative and architectural space represented in film constantly influence each other; any change in the narrative affects the representation of space and employment of a certain space alters the cinematic narrative. In order to analyze this relationship, this thesis concentrates on how architectural spaces and cinematic narrative mutually influence each other via a close analysis of The Dark Knight Trilogy. As a result of the analysis conducted, it is found out that space and narrative have a strong and two-directional relationship: the cinematic narrative has the power to infiltrate into architectural space represented in the film and, as a result of this, alters the meaning of the space represented. Moreover, this situation contributes to the narrative and is used to highlight certain narrative concerns within the film.