Sinema kavram ve tekniklerinin mimari tasarıma etkileri
Effects of the cinematic concepts and techniques on architectural design
- Tez No: 299406
- Danışmanlar: PROF. IŞIK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez çalışması sinema ve mimarlık ilişkisini, mimari proje yaklaşımlarına esin kaynağı olan sinema kavram ve teknikleri üzerinden incelemektedir. Sinema ve mimarlık, hareket, zaman, imge, mekân ve algı üzerinde etki gibi birçok ortak konu üzerinde sürekli yenilenen ilişkiler kurar. Sinema, imgelerinin insanlar üzerindeki etkisini arttırmak ve anlatım gücünü geliştirmek için sürekli yenilik arayışı içerisindedir. Bu arayışlar zamanla yeni tekniklerin ve kavramların ortaya çıkmasına olanak sağlamış, sinema güçlü bir imge oluşturma ve sunma aracı haline gelmiştir. Bu süreçte hareketli kamera, kurgu, senaryo, ışık ve gölge tasarımı, görsel efektler ve bilgisayar animasyonları gibi çeşitli ifade teknikleri ve tasarım araçları üretmiştir. Tezin ilk bölümü bu kavramların açıklamasını, önemli yenilikler ortaya koyan filmlerden örneklerle yapmaktadır.Tezin ikinci bölümü sinema ve mimarlık etkileşimini iki disiplinin gelişim süreçleri içerisinde incelemektedir. Farklı dönemlerde, mimarlığa egemen olan düşünce ve tasarım yaklaşımlarından uzaklaşmak için mimarlar, araştırmaları doğrultusunda diğer disiplinlerin bilgi alanlarından yararlanmışlardır. Bu süreçte birçok sinema kavramı ve tekniği mimari projelere esin kaynağı olmuştur. İkinci bölüm bu kavramları ve ortaya çıkardıkları mimari yenilikleri eşzamanlı olarak incelemektedir.Tezin üçüncü bölümü, farklı dönemlere ait çeşitli ölçeklerdeki mimari projelerin incelenmesini içermektedir. Kavramsal ve teknolojik olarak sinemayla ilişkilendirilen projelerin getirdikleri yenilikler ve ürettikleri mimari çözümler araştırılmaktadır. Bu projeler üzerinden sinema ve mimarlık ilişkisinin nasıl gelişmekte olduğu gözlemlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship of cinema and architecture through; the cinematic concepts and techniques which inspires the approaches towards architectural projects. Cinema and architecture is always in process of re-define their relation on subjects as; movement, time, space and perception. Cinema is always in a search of finding ways to improve the narrative and the impact of image on the viewer. This search, in time, formed new techniques and concepts, which made cinema to become an effective medium of forming and presenting images. During this time many innovations have progressed moving camera, script, light, shadow, montage and computer animations are some of them. First section of the thesis will be the explanation of these concepts and setting out examples for the uses from movies which are considered innovative.Second section of the thesis will be investigating the interaction of cinema and architecture following their line of progress. At different time periods, architects have leaned towards and benefited from other disciplines to be able to move away from the dominating line of thought and design at architecture. In this process concepts and techniques of cinema have became an inspiration to architectural design. Second section will be investigating these concepts and the innovations in the field of architecture they have produced.Third section of the thesis includes an analysis of related architectural projects of different scales and types. Through these projects observations will tried to be made about the developing relation between cinema and architecture.