Membran tabanlı sıvı desikant hava nem alma sistemlerinin incelenmesi
The investigation of membrane-based liquid desiccant air dehumidification systems
- Tez No: 654040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL CİHAN, DOÇ. DR. HASAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, bazı membran tabanlı hava nem alma sistemlerinin modellemesi ve analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle, membranlar ve literatürde sıklıkla karşılaşılan membranlı nem alma sistemleri hakkında özet bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra, farklı tipte membranlı nem alma sistemlerinin, COMSOL Multiphysics ve MATLAB yazılımlarından faydalanılarak, farklı akışkanlar için kütle transferi analizi yapılmıştır. Ayrıca, literatürde daha önce çalışılmamış boru-tipi nem alma sisteminin bu çalışma kapsamında tasarımı, deneysel ve kuramsal olarak incelemesi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sistemin farklı akışkan ve akış tipleri için yapılan analizlerinden elde edilen sonuçlar kullanılarak, kütle transferi katsayısı için tasarımsal parametrelere bağlı eşitlikler sunulmuştur. Çalışmada son olarak, boru-tipi membranlı sıvı desikant nem alma sistemi temel alınarak modellenen, membranlı boru demeti sıvı desikant nem alma sisteminin farklı tip tasarımlar için nem alma performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, modelling and analysis of several membrane-based air dehumidification systems have been performed. In the study, firstly, brief information about membranes and membrane dehumidification systems, frequently encountered in the literature, have been given. Then, the mass transfer analysis of different types of membrane dehumidification systems using different fluids have been carried out by utilizing COMSOL Multiphysics and MATLAB softwares. Moreover, the design, theoretical and experimental investigations of the tubular membrane-based dehumidification system, which has not previously been studied in the literature, have been performed in the scope of this study. Using the results obtained from the analysis of the system for different fluids and flow types, equations related to the design parameters have been presented for the mass transfer coefficient. In the final chapter of the study, the dehumidification performance of the membrane tube bundle liquid desiccant dehumidification system, which was modeled based on the tubular membrane-based dehumidification system, has been investigated for different types of designs.