Monitor: Re-imagining the clock tower an artist research on form, chain reaction and duration
Monitör: Saat kulesini tekrar düşlemek biçim, zincir reaksiyonu ve zaman üzerine bir sanatçı araştırması
- Tez No: 654061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Monitör, zamanın akışının yeniden kavramsallaştırıldığı bir saat kulesi figürünün tekrar düşlemidir. Bu düşlem içerisinde, şehrin belirlenmiş bir alanı içinde hareket halinde olan tüm ögeler zamanı kaydetme aktivitesinde yer alan birimlere dönüşürler. Bunu yaparken, zamanı homojen bir mevcudiyet olarak tesis eden geleneksel yaklaşımlar terk edilmiştir. Yerine, Henri Bergson'un süre/müddet olarak çevrilebilecek heterojen zaman teorisi olan 'duration' (la durée) tanımından faydalanılmıştır. Bu görsel araştırma, bir şehrin açık bir alanında bulunan insanların hareketlerini gerçek zamanlı veriler aracılığyla dijital bir ekran üzerinden yansıtan bir kentsel medya heykeli fikri sunar. Fikrin gelişim süreci içerisinde teorik ve pratik araştırmalar öyle iç içe geçmiştir ki, bu tez çalışmasının temel odağı sanatsal araştırmanın süreci haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Monitor is a re-imagination of a clock tower, which re-conceptualizes the passing of time in a way that all moving elements inside the city outdoors become the units of the timekeeping activity. Abandoning the conventional approaches that frame time as a homogeneous entity, I make use of Bergson's description of dura, and rethink the so-called homogeneity rather as a heterogeneous structure composed of distinct durations that are constantly intersecting with each other, and, produce infinite amount of arbitrary arrangements. This thesis offers a concept of an urban media sculpture that mirrors the movement of the people in outdoor settings, by collecting the real-time data from public monitoring systems. In doing so, the theory and the practice became intricate which makes the main focus of this thesis principally to celebrate the process of artistic research.