Revisiting the European refugee crisis of 2015: A post-functionalist analysis
2015 Avrupa mülteci krizinin incelenmesi: Post-işlevselci bir analiz
- Tez No: 654064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
2015 yılında AB, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en şiddetli ve en yoğun mülteci kriziyle karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, bölünmüş bir AB ortaya çıktı ve bu durum AB'nin mülteci sorununa ortak bir çözüm bulmasını engelledi. Buna göre AB, sınırlarının dışında çözüm aramak için göç ajandasında dışsallaştırma politikasını takip etmeye başladı. Bu durumda AB ile üçüncü ülkeler arasındaki işbirliği süreçleri, AB'nin dışsallaştırma politikasını tanımlamak için literatürde sıklıkla ifade edilmektedir. Ancak, AB'nin göç sorununu dışsallaştırmasının ve sorunun yükünü üçüncü ülkelere aktarmasının temel nedenini açıklamaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla, bu tez,“kısıtlayıcı görüş ayrılığı”kavramını kullanarak post-işlevsel teorik çerçevesi aracılığıyla bir açıklama sunmaktadır. Kamuoyu ve aşırı sağ siyasi partilerin yabancı düşmanlığı hem üye ülkelerinin kendi içlerinde hem de aralarında, kuvvetlendirici bir faktör olan kimlik politikası tarafından şekillendirilen, kısıtlayıcı görüş ayrılığını yaratmaktadır. Tez, bu görüş ayrılığının AB'nin dışsallaştırma odaklı göç ajandasının arkasındaki itici güç olduğunu savunmaktadır ve AB'nin 2015 mülteci krizi sırasında uyguladığı bu politikanın bir açıklamasını sağlamak için kamuoyu anketlerinin, özellikle Avrupa Komisyonu'nun Eurobarometre verilerinin, ve AB-Türkiye işbirliği süreciyle ilgili resmi AB belgelerinin bir analizini sunmaktadır. Kısıtlayıcı görüş ayrılığı döneminde, AB dışsallaştırmaya yönelik göç politikasının güvenilecek en uygun yol olduğuna inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2015, the EU faced the most severe and intense refugee crisis since the Second World War. As a result, a divided EU emerged, which prevented it from finding a common solution to the refugee problem. Accordingly, the EU started to pursue a policy of externalization in its migration agenda to seek a solution outside its borders. Cooperation processes between the EU and third countries in this case are expressed frequently to define the externalization policy of the EU in the literature. Nevertheless, there is a need to explain the EU's main motivation to externalize the migration issue beyond its borders and outsource the burden of the problem to third countries. For that purpose, this thesis presents an explanation through the post-functionalist theoretical framework by using the concept of“constraining dissensus”. It argues that increasing xenophobia among the public opinion and far-right political parties have created a constraining dissensus within and among the EU member states, which has been affected by a shaping context; identity politics. The thesis argues that this dissensus is the driving force behind the EU's externalization-oriented migration agenda and it offers an analysis of public opinion surveys, particularly the European Commission's Eurobarometer data, and official EU documents with regard to the EU-Turkey cooperation process, to provide an explanation of the EU's externalization policy during the refugee crisis of 2015. In the time of constraining dissensus, the EU believes that the externalization-oriented migration policy is the most convenient path to rely on.