Revisiting the question of EU integration: Understanding enlargement towards the western balkans
AB entegrasyon 'unu yeniden gözden geçirme: Batı balkanlara doğru genişlemeyi anlamak
- Tez No: 598999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden bu yana Avrupa entegrasyonu Uluslararası İlişkiler disiplini için önemli bir konu olmuştur ve Avrupa Birliği (AB), ya da eski adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) Avrupa entegrasyon çalışmalarının temelinde yer almıştır. Bugünlerde, AB'nin Batı Balkanlar genişleme politikası Avrupa entegrasyon çalışmaları için ilgi çekici bir vaka sunmaktadır. İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkış süreci, mülteci krizi ve Avrupa borç krizinin etkileri gibi sorunların Avrupa şüpheciliğinin yükselişini güçlendirmesine rağmen, AB Batı Balkanlar ülkeleri olarak bilinen Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'a yönelik olan genişleme politikasını sürdürmektedir. Bu tezin amacı AB'nin Batı Balkanlar genişleme politikasının arkasındaki en önemli sebebi bulmaktır. Bu amaçla, güvenlik topluluğu teorik çerçevesini kullanarak bir açıklama getirmektedir. Bu tez resmi AB belgelerinin analizlerini ve AB bürokratlarının söylem analizlerini sunarak, Avrupa güvenlik topluluğunu Batı Balkanlar bölgesine genişletme ve bölgeyi ortak Avrupa kimliğine dahil etme düşüncesinin AB'nin genişleme politikasın arkasındaki itici güç olduğunu savunmaktadır. AB, Batı Balkanlar bölgesini Avrupa yapbozunun eksik parçası olarak görmektedir ve bölgenin geleceğinin kendi topluğu içerisinde aldığını düşünmektedir. Bununla birlikte, yükselen Avrupa şüpheciliği ve AB ile Rusya arasında büyüyen jeopolitik rekabet AB'nin Batı Balkanlar genişleme politikasını birbirine zıt şekilde etkilemekte ve ara değişken olarak işlev göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
European integration has been an important theme for the International Relations discipline since the end of World War II, and the European Union (EU), formerly called the European Economic Community (EEC), has remained at the heart of European integration studies since then. Currently, the EU's Western Balkans enlargement agenda presents an intriguing case for European integration studies. Although issues such as Brexit, the refugee crisis and the effects of the European debt crisis are fostering the rise of Euroscepticism, the EU maintains its enlargement perspective towards Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro, North Macedonia, and Serbia which are known as Western Balkan states. This thesis seeks to find the main reason behind the EU's Western Balkans enlargement agenda, and for that purpose, it presents an explanation through the security community theoretical framework. This thesis presents the analysis of the official EU documents and the discourse analysis of the statements of EU officials to provide an explanation of the integration process of the Western Balkans. It argues that the idea of expanding the European security community to the region and including the region in the common European identity is the driving force behind the EU's enlargement agenda. The EU recognises the Western Balkan region as the missing part in the European puzzle and believes that the region's future lies within the European community. Nonetheless, the rising Euroscepticism and the growing geopolitical rivalry between the EU and Russia function as intervening variables and affect the EU's Western Balkans enlargement agenda in a contradictory manner.