The renunciation, distortion and subversion of hegemonic discourses in Liz Lochhead's plays
Liz Lochhead'in oyunlarında hegemonik söylemlerin reddi, çarpıtılması ve yıkılması
- Tez No: 535252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tez, Liz Lochhead'in, oyunlarında, ataerkil epistemolojik kategorileri sorguladığını, tekrar gözden geçirdiğini ve kanıksanmış ataerkil nosyonları yeniden işleyerek, kadınların sosyal ve ampirik gerçekliğe verdikleri tepkilere söz hakkı tanıyan alternatif bir yaşam alanı yarattığını öne sürmektedir. Bu amaçla, bu tez Lochhead'in üç oyununu (Medea, Thebans, ve Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped)Lacancı teori bağlamında tartışmayı, ancak diğer yandan, Lacan'ın epistemolojisini tersinden okuyarak, onun oluşturduğu terimleri yeniden ele alarak ve alternatif feminen bir alan yaratarak, Lacan'ın saplanıp kaldığı fallus merkezciliği aşmayı amaçlamaktadır, ki bu çaba bu çalışmayı post-Lacancı bir konuma doğru yönlendirecektir. Çalışmanın amacıyla bağıntılı olarak, dilin, gerçeklikler inşa etmek, liminal figürlere ses vermek ve mevcut kategorileri kendi amacına uygun hale getirmek için siyasi ve ideolojik bir araç olarak nasıl kullanıldığını göstermek amacıyla, Lochhead'in yukarıda bahsi geçen oyunları tartışılır. Lochhead'in Avrupa tarihi ve mitlerini yeniden değerlendirmesi ve onları akışkan ve merkezsiz bir dil aracılığıyla feminen bir bakış açısı ve İskoç bakış açısıyla yeniden yaratması, dilde gizlenmiş hegemonyacı söylemleri reddeden ve hegemonya-karşıtı söylemler üreten alternatif bir alan yaratmaktadır. Bu tez şu sonuca varmaktadır: Lochhead'in oyunlarına global bir bakış, onun alternatif bir alan yaratmadaki başarısına kanıt teşkil etmektedir, ki bu başarı büyük anlatıları, fallus merkezci tarihi ve bu tarihin sanatsal ve dramatik üretimi üzerindeki eğemenliğini yıkma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that Liz Lochhead challenges and reconsiders the patriarchal epistemological categories in her plays and creates an alternative space of existence which grants acknowledgement to women's responses to the social and empirical reality by reworking the taken for granted notions of patriarchy. To this end, this dissertation analyzes Lochhead's three plays Medea, Thebans and Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped against the backdrop of Lacanian theory and yet attempts to transgress his entrapment in phallogocentricism by reading his epistemology subversively, re-employing the terms he has formulated and opening up an alternative feminine space, which, in the end, will direct this study towards a post-Lacanian position. In relevance to the aim of this study, Lochhead's above-mentioned plays will be discussed so as to display the employment of language as a political and an ideological tool to construct realities, to give voice to liminal figures and to appropriate already existent categories in its own terms. Lochhead's revisiting of European history and myths, and reconstructing them from a feminine and Scottish point of view through her fluid and decentred language engender an alternative space renouncing the hegemonic discourses embedded in language, out of which counter hegemonic ones arise. This dissertation comes to the conclusion that a global look at her plays testifies to her success in creating an alternative space, which subverts grand narratives, phallocentric history and its hegemony in artistic and dramatic production.