Acil serviste entübe hastalarda ekstübasyon öncesinde diyafram kalınlığı ve hareketlerinin sonografik olarak değerlendirilmesinin ekstübasyon başarısına etkisi
Sarioğlu D, the effect of sonographic evaluation of diaphragm thickness and movements before extubation on success of extubation in intubated patients in emergency service, Hacettepe University Faculty of Medicine, emergency medicine specialization thesis. Ankara
- Tez No: 654073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akut solunum yetmezliği, acil serviste en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu hastalarda entübasyon oranları %60'lara ulaşmaktadır. Yoğun bakım ünitelerindeki hastaların yaklaşık %40'ı mekanik ventilatöre bağlı olarak takip edilmektedir ve bu hastaların %20-25'inde mekanik ventilatörden ayırma aşamasında zorluklar ile karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı acil serviste ekstübasyon planlanan hastalarda, ultrasonografi ile diyafram kalınlığının ve hareketlerinin değerlendirilmesinin ekstübasyon başarısı ile ilişkisini araştırmaktır. Hastalara ekstübasyondan 0-6 saat önce yatakbaşı sonografik değerlendirme yapıldı. Diyafram kalınlığı, diyaframın inspiryum ve ekspiryum sonundaki kalınlıkları, diyafram gezintisi (Diaphragm Excursion-DE), diyafram kalınlaşma fraksiyonu (Diaphragm Thickening Fraction- DTF) ve diyafram kalınlaşma indeksi (Diaphragm Thickening Index-DTI) ölçüldü. Çalışmaya 23 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan 23 hastanın 18'inde (%78,3) ekstübasyon süreci başarılı sonuçlanırken, 5'inde (%21,7) başarısız sonuçlandı. Ekstübasyon süreci başarısız olan hastalarda diyafram daha kalın (3,5 mm'e karşı 3,3 mm) ölçüldü. DİSK, DE, DTF ve DTI değerleri ekstübasyon sürecinin başarılı olduğu hastalarda daha yüksek (DİSK: 4,12 mm'ye 3,45 mm; DE: 1,41 cm'ye 0,61 cm; DTF: %43'e %12; DTI: %35'e %10), DESK değeri ise başarısız olan hastalarda daha yüksek (3,08 mm'ye 2,76 mm) saptandı fakat bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ekstübasyon başarısını öngörmede USG ile diyafram kalınlığı, DİSK, DESK ve DE ve DTF değerlerinin etkiliğinin ortaya konabilmesi için daha fazla hasta sayısı ile yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Acute respiratory failure is one of the most common conditions in the emergency room. The intubation rates in these patients reach 60%. Approximately 40% of patients in intensive care units are followed up with mechanical ventilators, and difficulties are encountered in the weaning phase in 20-25% of these patients. The aim of this study is to investigate the relationship between the evaluation of diaphragm thickness and movements by ultrasonography and the success of extubation in patients scheduled for extubation in the emergency department. Bedside sonographic evaluation was performed 0-6 hours before extubation. Diaphragm thickness, diaphragm thickness at the end of inspiration and expiration, diaphragm excursion (Diaphragm Excursion-DE), diaphragm thickening fraction (Diaphragm Thickening Fraction-DTF) and diaphragm thickening index (DTI) were evaluated. 23 patients were included in the study. Extubation process was successful in 18 (78,3%) of 23 patients included in the study, while it was unsuccessful in 5 (21,7%). The diaphragm was measured thicker (3,5 mm versus 3,3 mm) in patients who failed in extubation process. DISK, DE, DTF and DTI values were higher in patients with successful extubation process (DISK: 4,12 mm by 3,45 mm; DE: 1,41 cm by 0,61 cm; DTF: 43% to 12% DTI: 35% to 10%), and DESK value was higher in patients who failed in extubation process (3,08 mm vs 2,76 mm), but these differences were not statistically significant. It was concluded that prospective studies with larger number of patients are needed to demonstrate the effect of diaphragm thickness, DISK, DESK, and DE and DTF values measured by USG in predicting succesfull extubation success.