Özel eğitim kurumlarında görev alan öğretmenlerin iş güvencesi algısının örgütsel bağlılık ve performansa etkisi
The perceptions of job security by the teachers working in private educations institutions affect the perceptions of performance and organizational commitment
  1. Tez No: 654074
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz iş dünyasında çalışanların bağlı oldukları örgütlerden maddi beklentilerinden ziyade maddi olmayan beklentileri de artmaktadır. Örgütlerin çalışanlarına verdiği güven düzeyi işletmeler arası rekabetin sürekli yükseldiği bu ortamda mevcut kurumda kalmayı sağlayan ve verimliliğe etkisi bulunan bir unsurdur. İş güvencesi algısı günümüzde her çalışanın yaşadığı, işini kaybetme kaygısından doğan, çalışanların sergiledikleri performans ve bilhassa örgütsel bağlılık algılarını etkileyen bir faktördür. Bu çalışma ile özel öğretim kurumlarında görev alan öğretmenlerin sahip olduğu iş güvencesi algılarının performans ve örgütsel bağlılık algılarına etki edip etmediği araştırılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde iş güvencesi kavramı, performans kavramı ve örgütsel bağlılık kavramı üzerine literatür taraması yapılmıştır. Sonraki bölümde araştırma bulgularına yer verilerek analiz ve hipotezler sunulmuştur. Son bölümde ise araştırma verileri tek tek incelenerek özel öğretim kurumlarında görev alan öğretmenlerin iş güvencesi algılarının performans ve örgütsel bağlılık üzerine pozitif yönlü bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the intangible expectations of the employees are increasing rather than the financial expectations. The level of trust that organizations give to their employees is a factor that ensures staying in the current role and has an impact on productivity in this environment where competition among businesses is constantly increasing. The perception of job security is a factor that every employee experiences today, arising from the anxiety of losing their job, affecting the perceptions of performance and especially organizational commitment of employees. With this study, it was investigated whether the perceptions of job security by the teachers working in private education institutions affect the perceptions of performance and organizational commitment. In the first part of the research, a literature review was conducted about job security, performance and organizational commitment. In the next section, analysis and hypotheses are presented with the findings of the research. In the last section, the research data were examined one by one and it was concluded that the perceptions of job security of teachers working in private education institutions had a positive effect on performance and organizational commitment.