Tersyüz sınıf modeli ile desteklenmiş tam öğrenme yaklaşımının matematik dersindeki akademik başarıya ve öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of mastery learning approach supported with flipped classroom on academic success and self-regulatory skills in mathematics course
  1. Tez No: 654098
  2. Yazar: ABDİL ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmada, öğrencilerin konunun teorik kısımlarını evde kendi hızlarında öğrenmelerine ve sınıfta daha fazla uygulamalı etkinlik yapmaya imkân tanıyan“Tersyüz Sınıf Modeli ile Tam Öğrenme Yaklaşımı”kombinasyonunun etkileri incelenmiştir.“Tam Öğrenme Yaklaşımı”nda yer alan öğrencilerin gerekli ön bilgilerini tamamlayarak bilişsel olarak derse hazırlanma, konunun teorik olarak kavranması ve ek öğretim uygulamaları aşamalarında,“Tersyüz Sınıf Modeli”kapsamında hazırlanan animasyona dayalı içerikler kullanılmıştır. Bu bağlamda“Tersyüz Sınıf Modeli ile desteklenmiş Tam Öğrenme Yaklaşımı”nın, klasik“Tam Öğrenme Yaklaşımı”na kıyasla, öğrenme üzerinde sağladığı akademik başarıya, modelin uygulanma süresine ve öğrencilerin öz düzenleme becerisine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın araştırma yöntemi olarak ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. Deney grubunda“Tersyüz Sınıf Modeli ile desteklenmiş Tam Öğrenme Yaklaşımı”yla öğretim yapılırken kontrol grubunda klasik“Tam Öğrenme Yaklaşımı”kullanılmıştır. Araştırmadaki bağımlı değişkenlerden“Akademik Başarı”ve“Öz Düzenleme Becerisi”verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Çevre ve Alan Ölçmeye Yönelik Akademik Başarı Testi”ile Pintrich ve arkadaşları tarafından geliştirilen Karadeniz, Büyüköztürk, Akgün, Çakmak ve Demirel (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Matematikteki“Ölçme”öğrenme alanıyla ilgili Tam Öğrenme Yaklaşımı'nın farklı aşamalarını içeren onar dakikalık altı video ve konulara yönelik kısa cevaplı sorular, çevrimiçi eğitim platformlarından biri olan Edmodo sitesi üzerinden öğrencilerle paylaşılmıştır. Öğrencilerin sorulara verdiği cevaplar incelendikten sonra öğrenci seviyelerine göre hazırlanan ders planı takip edilerek geometrik şekilleri içeren ders materyalleri ile sınıf içinde farklı öğrenci seviyelerine hitap eden uygulamalı etkinlikler yapılmıştır. Uygulama, Muş merkeze bağlı bir devlet okulunda 2018-2019 yıllarında öğrenim gören 47, 4.sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Çalışma grubu seçilirken uygun örneklem yöntemi kullanılmıştır. Deney (n=26) ve kontrol (n=25) grupları ise rastgele yöntemle belirlenmiştir. Toplanan veriler bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizleri sonucunda deney grubunda uygulanan“Tersyüz Sınıf Modeli ile desteklenmiş Tam Öğrenme Yaklaşımı”ve kontrol grubunda uygulanan klasik“Tam Öğrenme Yaklaşımı”nın, öğrencilerin matematik başarısına pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmış, uygulanan modellerin her iki modelin de öğrencilerin öz düzenleme becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının bağımsız gruplardaki t testi sonuçlarında ise“Tersyüz Sınıf Modeli ile desteklenmiş Tam Öğrenme Yaklaşımı”nın, klasik“Tam Öğrenme Yaklaşımı”na göre akademik başarıyı arttırmada daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubundaki uygulamanın MEB'nın belirlediği sürede uygulanabildiği gözlenirken kontrol grubundaki uygulamanın“Tam Öğrenme Modeli”nin tüm aşamaları sınıf içindeki zamanda gerçekleştirildiği için istenilen süreyi aştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of the combination of Flipped Classroom Model and Mastery Learning Approach, which allow students to learn the theoretical parts of the subject at their own pace and to do more practical activities in the classroom, were investigated. In Mastery Learning Approach, animation-based contents prepared within the scope of Flipped Classroom Model were used in the stages of cognitive preparation, theoretical understanding of the subject and additional teaching practices by completing the necessary preliminary knowledge of the students. In this context, the effects of Mastery Learning Approach supported by the Flipped Classroom Model on academic success on learning, the application time of the model and the self-regulation skills of the students were examined compared to the classical Mastery Learning Approach. As a research method, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. While teaching with Mastery Learning Approach supported with Flipped Classroom Model in the experimental group, classical Mastery Learning Approach was used in the control group. Academic success and self-regulation skill data from dependent variables in research design were collected with the“Academic Achievement Test for Environment and Area Measurement”developed by the researcher using the“Self-Regulatory Learning Strategies Scale”developed by Pintrich and his friends and adapted to Turkish by Karadeniz, Büyüköztürk, Akgün, Çakmak and Demirel (2008). Six ten-minutes videos containing different stages of Mastery Learning Approach in the field of“Measurement”learning in mathematics and short answer questions about the topics were shared with students through the Edmodo site, one of the online education platforms. After examining the answers given by the students, applied activities following the lesson plan prepared were held with geometric shape materials, addressing different student levels in the classroom. The application was carried out with 47 4th grade students studying in a public school in the center of Muş in 2018-2019. The appropriate sampling method was used selecting the study group. Experimental (n = 24) and control (n = 23) groups were determined by random method. The collected data were analyzed in SPSS 21.00 program using t test in dependent and independent groups. As a result of the analysis of the data, it was found that Mastery Learning Approach supported with the Flipped Classroom Model applied in the experimental group and the classical Mastery Learning Approach applied in the control group had a positive effect on students 'mathematics achievement, while both of the applied models did not have an effect on students' self-regulation skills. In the t test results of the experimental and control groups in independent groups, Mastery Learning Approach supported by the Flipped Classroom Model was found to be more effective in increasing academic success than the classical Mastery Learning Approach. In addition, while it was observed that the application in the experimental group could be applied within the time determined by MEB (Ministry of National Education), it was observed that the application in the control group exceeded the desired time.