Döküm malzemelerin performans dayanımını artırmaya yönelik kaplama araştırılması
Investigation of the coating to improve the performance strength of the cast materials
- Tez No: 654099
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİFE ŞEYDA YARGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Döküm ve sıcak dövme parçalarının korozyon performans dayanımının artırılmasında kullanılan alkali çinko, alkali çinko-demir, alkali çinko-nikel kaplama ve kataforez kaplama birbirinden bağımsız uygulanan proseslerdir. Bu çalışmada, iki farklı prosesin bir araya getirilmesiyle her bir prosesten elde edilen ürünlerden daha üstün kaplama özelliklerine sahip bir ürün üretimi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda görsel olarak en uygun kaplama proses türleri belirlenmiştir. Elde edilen nihai kaplamanın, mürekkep, hogabom, şok, pull-off adhezyon, su direnci, tuz sisi, taş çarpma, çevrimsel korozyon ve scab korozyon performansı testleri uygulanmıştır. Ayrıca, x-ışını kırınım cihazında çinko kaplama kalınlık ölçümü yapılmış ve taramalı elektron mikroskobunda da fosfat kristal görünümü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Alkaline zinc, alkaline zinc-iron, alkaline zinc-nickel coating process and cataphoresis coating processes used to increase the corrosion performance resistance of pouring and hot forging parts are independent processes. In this study, by combining two different processes, a product with superior coating properties than the products obtained from each process was produced. As a result of the studies, the most suitable coating process types visually were determined. Shocking, pull-off adhesion, ink test, water resistance, salt spray, impact test, cyclic corrosion and scab corrosion performance tests were applied to the final coating. In addition, zinc coating thickness was measured in the x-ray diffraction device and the phosphate crystal appearance was obtained in the scanning electron microscope.