Ortaokul 7. sınıf kuvvet ve enerji ünitesinin Ters Yüz Sınıf Modeli ile öğretiminde öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of students' 21st century skills development in teaching middle school 7th grade force and energy unit with Flipped Classroom Model
  1. Tez No: 764127
  2. Yazar: ELİF BEKTAŞ ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖZSEVGEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Gelişen teknolojilerin toplumsal yaşamdaki etkileri neticesinde bu teknolojilerin eğitime entegrasyonu, öğrencilerin sahip olması gereken yetkinlik ve becerilerde bazı değişimleri gerektirmektedir. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda, 21. yüzyılda ihtiyaç duyulan yeterlilikler; hem yüz yüze hem de çevrim içi öğrenme ortamlarında öğrencilerin zengin yaşantılar elde etmeleri sayesinde gelişecektir. Bu doğrultuda yüz yüze ve çevrim içi ortamda öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini deneyimleme imkanının sunulması, okul dışını da aktif hale getirerek iş birliği ve paylaşımı destekleyen ortamların işe koşulması gerekmektedir. Bu çalışmayla fen bilimleri dersinde 21. yüzyıl becerileriyle desteklenmiş ters yüz sınıf modelinin; öğrencilerin“Kuvvet ve Enerji”ünitesindeki akademik başarısına etkisinin ve iletişim, iş birliği, eleştirel düşünme ve problem çözme ile yaratıcılık becerilerindeki (4C becerileri) değişimlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Nitel ve nicel verilerin toplanmasını, analizini ve bütünleştirilmesini gerektiren karma yöntemin benimsendiği çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Giresun'da bir ortaokuldaki 7. sınıf öğrencileriyle (n=24) yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kuvvet ve Enerji”ünitesi akademik başarı testi, 4C becerileri gözlem formu, problem çözme becerisi puanlama anahtarı, etkinlik dokümanları, açık uçlu sorular, öz değerlendirme formları, çevrim içi tartışma kayıtları ve portfolyolar kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 15.0 paket programıyla istatistiksel olarak; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ters yüz sınıf modelindeki ortamların aktif öğrenmeyi içeren yöntem ve tekniklerle bir arada kullanılması öğrencilerin“Kuvvet ve Enerji”ünitesindeki akademik başarılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmaktadır. Farklı veri toplama araçlarından elde edilen bulgular 4C becerileri kapsamında; öğrencilerin iletişim, iş birliği, eleştirel düşünme ve problem çözme, yaratıcılık becerilerinin yüz yüze ve çevrim içi ortamlarda geliştiğini göstermektedir. Çalışmada ulaşılan önemli sonuçlardan biri de öğrencilerin 4C becerilerini kullanabilmeleri ve geliştirebilmeleri için sınıf içi uygulamalarla okul dışı sürecin, çevrim içi tartışma ortamıyla bütünsel olarak desteklenmesinin önemli olduğudur. Elde edilen sonuçlar ışığında, öğrencilerin fen bilimleri dersindeki becerilerinin gelişimine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the effects of developing technologies in social life, the integration of these technologies into education requires some changes in the competencies and skills that students should have. In line with technological developments, the competencies needed in the 21st century will be developed by providing students with rich experiences in both face-to-face and online learning environments. In this direction, it is necessary to provide students with the opportunity to experience 21st century skills in face-to-face and online environments, and to activate out-of-school environments that support collaboration and sharing. This study investigates the effect of the flipped classroom model supported with 21st century skills on students' academic achievement in the“Force and Energy”unit and the changes in 4C skills (communication, collaboration, critical thinking and problem solving, creativity). In order to do that mixed method design has been selected and used. The researcher as a teacher carried out the study with 7th grade students (n=24) during the academic years of 2018-2019 in the province of Giresun. The data for the study were collected through“Force and Energy”unit academic achievement test, 4C skills observation form, problem solving skill rubric, activity documents, open-ended questions, self-assessment forms, online discussion records and portfolios. Quantitative data were collected statistically with SPSS 15.0 package program. Qualitative data were analyzed and interpreted by content analysis method. According to the results of the study, using the flipped classroom model and active learning methods together creates a statistically significant difference in students' academic achievement in the“Force and Energy”unit. The findings obtained from different data collection tools show that students' 4C skills (communication, collaboration, critical thinking and problem solving, creativity) improve in face-to-face and online environments with the flipped classroom model. One of the important conclusions reached in the study is, that it is important to support the in-class practices and out-of-school environment with online discussion platforms in order for students to develop their 4C skills. In the light of these conclusions, suggestions are regarding for the development of students' skills in science lessons.