Adana yöresinde pamuk solgunluk hastalıklarının nedenleri, yaygınlıkları ve oluşumları ile bölge çeşitlerinin bunlara karşı tepkileri
- Tez No: 65411
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz Bu çalışmada, Adana yöresinde pamuk solgunluk hastalıklarının nedenleri, oluşum düzeyi, yaygınlığı, topraktaki inokulum yoğunluğu ve bölge çeşitlerinin bunlara karşı tepkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1994-1995 yıllarında yapılan surveyde, pamuk solgunluk hastalığının etmeninin Verticillium dahliae Kleb. olduğu saptanmıştır. Tarlada yapılan surveyde hastalık, 1994' de 11, 1995' te 12 tarlada belirlenmiştir. Adana yöresinde Verticillium solgunluğu hastalığının oluşum düzeyi, 1994' te % 13.88 ve 1995' te %12.92, yaygınlığı ise 1994' te %14.31 ve 1995' te %30.98 olarak saptanmıştır. Adana yöresinde hastalıklı pamuk ekim alanlarında bulunan topraktaki inokulum yoğunluğu, 125 mikrosklerot/g toprak olarak bulunmuştur. Hastalıklı pamuk tarlalarındaki inokulum yoğunluğu ile aynı tarlalardaki hastalık oluşumu arasında pozitif bir ilişki bulunamamıştır. Yöreden izole edilen 23 V. dahliae izolatının ırk ayrımında, 12 izolatın SS-4 ve 11 izolatın T- 1 ırkına ait olduğu saptanmıştır. Her iki ırkın bölge çeşitlerindeki infeksiyon hızı, çeşitlere ve inokulasyondan sonraki güne göre değişiklik göstermiştir. Çeşit tepkisinde ise, Gossypium barbadense türüne ait pamuk çeşitleri, her iki ırka karşı dayanıklılık göstermiştir. Çukurova 1518, Deltapine 15/21 gibi çeşitler ise iki ırka duyarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT Etiology, incidence and prevalence of cotton wilt diseases and reactions of cotton cultivars to wilt pathogens In this study, determination of etiology, incidence, prevalence, inoculum density in soil and reaction of commercial cultivars to this pathogen were aimed in Adana region. Surveys in 1994-1995 indicated that causal agent of wilt disease is Verticillium dahliae Kleb. Wilt disease was determined in 1 1 fields in 1994 and 12 fields in 1995 in survey. Disease incidence was % 13.88 in 1994 and % 12.92 in 1995. Prevalence of wilt disease was % 14.31 in 1994 and %30.98 in 1995. For Adana region, mean inoculum density of diseased cotton fields was found 125 microsclerot/g soil. It was not determined positive relation between soil inoculum density of region and disease incidence in same fields. Differentiation of strains of V. dahliae isolates indicated that 12 isolates is SS-4 and 11 isolates is T-l. infection of both strains change to cultivars and days after inoculation. Cotton cultivars of G. barbadense had shown resistance to both strains. Çukurova 1518 and Deltapine 15/21 was susceptible to T-l and SS-4.