Çukurova Bölgesi ekstensif ve intensif tarım yapılan alanların biyolojik zenginliklerinin herboloji açısından incelenmesi
- Tez No: 65410
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öz Çukurova Bölgesi'nde, 1994 ve 1995 yıllarında yapılan bu çalışmada; ekstensif, yarı intensif ve intensif tarım uygulamalarının yapıldığı alanlarda abiyotik ve biyotik ekolojik farklılıklar sonucunda değişime uğrayan agro- ekosistem içerisinde oluşan farklılaşımların, buğday ve pamuk tarlalarında Herboloji ile ilgili ne gibi sorunları ortaya çıkardığı araştırılmıştır. Araştırmanın yapıldığı biyotoplarda sonuçta buğday bitkisinde genel yabancı otlanma her iki yılda da (1994 ve 1995)“Ekstensif Biyotop”'ta diğer iki biyotoptan fazla bulunmuştur. Yine bu biyotoplarda buğday bitkisi için saptanan yabancıot türlerinin sayıları 1994 ve 1995 yılları sonucunda doğal vejetasyon alanlarının % 60-65 olduğu ekstensif tarımın yapıldığı biyotopta toplam 59,“Yarı İntensif Biyotop”ile“İntensif Biyotop”'ta ise benzer olarak 57 yabancıot türü bulunmuştur. Pamuk bitkisinde ise belirlenen biyotoplarda“% Genel Yabancıotlanma”çalışmanın ilk yılında intensif tarımın yapıldığı biyotopta, ikinci yıl ise“Ekstensif Biyotop”'ta yüksek bulunmuştur. Pamuk kültüründe biyotoplara göre saptanan yabancıot tür sayıları, buğdayın tersi değerlerdedir. Yabancıot türleri pamuk ile rekabete girebilmek için bitki besin maddesince zengin, K.D.K. 'si yüksek toprakları sevmektedirler, oysa araştırmaların sürdürüldüğü“Ekstensif Biyotop”'taki bitkisel verimlilik çok düşüktür. K.D.K. kriter olarak alınarak bir oranlama yapıldığında pamuk bitkisinde de toplam saptanan yabancıot tür sayısının“Ekstensif Biyotop”'ta aynı buğdayda olduğu gibi yüksek değerde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ull ABSTRACT This study was done in Çukurova Region in 1994-1995. There has been occured some differentiation in the ecosystem because of abiyotic and biotic ecological changing in the extensive, semi intensive and intensive farming area. It was investigated the influences according with the Herbology on the wheat and cotton areas because of this differentiations. The result of this research, general weed cover as percent in wheat area found in 1994-1995 in Extensive Biotope more than the other two biotopes. Number of weed species for wheat field in 1994-1995 was found as 59 in Extensive Biotope, and as 57 in Semi Intensive and Intensive Biotopes. General weed cover as percent in cotton area was found the highest Intensive Biotope in first year and Extensive Biotope in second year. Number of weed species which obtained in cotton field is opposite of wheat field, weed species grow well in soil with rich nutrient and Cation Exchange Capacity (C.E.C.) for competition with cotton, but plant productivity is very low in Extensive Biotope. When considered C.E.C, number of weed species in Extensive Biotope in cotton area was found high values as wheat.