Sepsisli hastalarda biyoreaktans yöntemiyle bakılan baş aşağı ve baş yukarı pozisyonlarda strok volüm (SV) strok volüm değişkenliği (SVV) ve kardiyak indeks (CI) değerlerinin karşılaştırılması
Comparing stroke volume, stroke volume variability, cardiac index on semi recumbent and trendelenburg position in sepsis patients
  1. Tez No: 654110
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK MEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sepsis hastalarında hipotansiyon tedavisi için sıvı tedavisi veya inotrop tedavisi seçimi önemli yer tutmaktadır. Kardiyak çıkım monitörü testleri son yıllarda önem kazanmıştır ve biyoreaktans gibi yöntemler öne çıkmıştır. Çalışmamızda nabız basıncı değişkenliği ile noninvaziv kardiyak çıkım monitörü yöntemlerini karşılaştırdık. Prospektif, gözlemsel çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'na bağlı yoğun bakımlara kabul edilen mekanik ventilatörde tedavi gören, sepsisli 147 yetişkin hastada gerçekleştirilmiştir. Beyin ölümü gelişen, spontan solunumu bulunan, sepsis tanısı bulunmayan, intratorasik kitlesi olan, aritmisi bulunan, arteryel monitörizasyonu bulunmayan, 18 yaşın altındaki hastalar çalışmaya eklenmedi. Yarıoturur pozisyonda monitörlerden nabız basıncı değişkenliği değeri ve noninvaziv kardiyak çıkım monitörü cihazından vuru hacmi, vuru hacmi değişkenliği, kardiyak indeks, vuru hacmi indeksi ve kardiyak çıkım değerleri kaydedildi. Değerler trendelenburg pozisyonunda kaydedildi. Pozisyon değişimiyle nabız basıncı değişimi anlamlıdır (p=0,005>). Pozisyon değişimiyle vuru hacmi indeksindeki yüzde değişimindeki artış anlamlı bulundu (p=0,005>). Pozisyon değişimiyle kardiyak çıkımdaki yüzde değişimindeki artış anlamlıdır (p=0,005>).
Özet (Çeviri)
Choice of fluid therapy or inotrope is important in treatment of hypotension in patients with sepsis. Cardiac output monitor tests have gained importance in recent years and bioreactance have come to fore. In study, we compared pulse pressure variability with noninvasive cardiac output monitor methods. Our study included 147 patients with sepsis who were admitted to intensive care units under Department of Anesthesiology and Reanimation of Trakya University Hospital, who were treated with mechanical ventilator. Pulse pressure variability value from monitors, stroke volume, stroke volume variability, cardiac index, stroke volume index and cardiac output values were recorded from the noninvasive cardiac output monitor device in semirecumbent position. Same values recorded at trendelenburg. Change in pulse pressure variability with change of position found significant (p=0.005>). İncrease percentage change in stroke volume index with change of position found significant (p=0.005>). Increase percentage change cardiac output with change in position found significant (p=0.005>).