Sepsisli hastalarda protein C, protein S; antitrombin III düzeyleri
  1. Tez No: 44101
  2. Yazar: AYŞE AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
43 ÖZET Çal ışmamızda sepsi sl i hastalarda; PC, PS ve ATIII düzeylerinin saptanması, bu antikoagülan proteinlerin düzeyleri ile prognoz arasında ilişkinin araştırılması, DIC gelişen ve gelişmeyen hastaların, şok gelişen hastaların, yaşayan ve ölen hastaların PS, PC ve ATÎ 1 1 düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı. Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği 'ne yatırılarak sepsis tanısı konan 30 hastanın PC, PS ve ATIII tayini yapıldı. Çalışmaya al ınma kriterleri önceden saptanan bu olgularda klinik ve laboratuvar yöntemleri kullanılarak tanıya gidildi. Çalışma grubu toplam 30 hastadan oluştu. Hastalar DIC (+) (n=5), DIC (-) (n=25), yaşayanlar (n=23), ölenler (n=7), şok tablosu olanlar (n=10), şok tablosu olmayanlar (n=20) olmak üzere alt gruplara ayrılarak incelendi. Tüm hasta grubunda PC düzeyi ortalaması 0.50 İU/ml, PS ortalaması %46, ATI 1 1 ortal aması %83 idi. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında PC, PS, ATIII düzeyleri açısından anlamlı fark olduğu belirlendi. DIC (+) ile DIC(-) grup arasında PC, yaşayanlar ve ölenler arasında PS ve ATIII, şok olanlarla olmayanlar arasında PS ve ATIII düzeyleri açısından anlamlı fark saptandı. Sonuç olarak hemostaz sisteminin dengesinde prokoagulan ve fibrinolitik faktörlerle birlikte rol oynayan antikoagülan proteinlerin (ATIII, PC, PS) sepsis ve septik şokta azaldığı belirlendi, PS ve ATIII düzeylerinin prognozu belirlemede iyi birer gösterge olabilecekleri düşünüldü.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The purpose of this study was to determine the levels of PC, PS and ATIII, to establish the relation between PC, PS and ATI II levels and prognosis, and finally comparing the levels of PC, PS and ATIII in patients with and without DIC, patients with shock, patients who survived and died. PC, PS and ATIII levels of thirty patients with sepsis admitted to Haydarpaşa Numune Hospital Infectious Diseases Clinics were studied. In these patients, who were included in this study according to the criteria previously set up, diagnosis was done by using clinical and laboratory methods. The study group included a total of 30 patients. The patients were studied in subgroups of with DIC (n=5) and without DIC (n=25), survivals (n=23) and deaths, with shock (n=10) and without shock (n = 20). In all groups mean value of PC level was 0.50 IU/ml, PS level was 46%, ATIII level was 83%. Statistically significant differences were present in PC, PS and ATIII levels between the study group and the control group. There were significant differences in the levels of PC between with DIC and without DIC groups, in PS and ATIII between survivals and deaths and in PS and ATIII levels between with and without shock groups. In conclusion we detected a fall in the levels of anticoagulant proteins (PC, PS, ATIII) that contributed the hemostatic equilibrium besides procoagulant and fibrinolytic factors. We propose PS and ATIII levels being important prognostic indicators.