Assessment of Libyan economy through key economic performance indicators using TOPSIS method
Libya'nın ekonomik performansının TOPSIS yöntemiyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 654145
  2. Yazar: RIM H MOHAMED ELDINALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ekonomik gelişme ve büyüme ihtiyacı, ekonomik performans göstergeleriyle araştırmaya büyük önem verdi. Mevcut denklem ve modellerin sınırlarını göz önünde bulundurarak, karşılaştırma ve kesin sonuçlar için ekonomik performansı birkaç yıl boyunca değerlendirmek için daha karmaşık bir makine öğrenme yaklaşımına ihtiyaç vardır. Çok kriterli karar verme teknikleri (MCDM'ler), nitelikleri karşılaştırmak ve karmaşık karar verme problemlerinde alternatif seçmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Temel veri kaynağı çoğu zaman alandaki uzmanların girdisi olsa da, gerçek ekonomik verilerin benimsenmesi MCDM'nin belirsizlik faktörünü ortadan kaldırabilir ve daha doğru sonuçlar sağlayabilir. Mevcut çalışma, ekonomiyi en iyi yıllarda arttırmaya katkıda bulunan faktörleri anlamak için 2009-2017 yılları arasında TOPSIS yöntemini kullanarak Libya ekonomisinin performansını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. TOPSIS yöntemi, ekonomik ve yönetim uygulamalarında yaygın olarak kullanılır, çünkü ideal çözüme en yakın olan alternatifi belirlemede yardımcı olur. 2009-2017 yılları arasında Libya ekonomisini etkileyen ekonomik faktörleri inceleyerek yapılan araştırmanın bulguları, 2017'nin ekonomik performans için en iyi yıl olduğunu göstermektedir. Ülkedeki geç siyasi istikrarsızlıktan önce, 2010, bir önceki yıla göre% 20,18 artırılmış performansla ekonomik performans için en iyi ikinci yıl olarak gösterilmektedir. Libya'daki ekonomik performans için en kötü yıl, ülkedeki farklı siyasi ve militan güçler arasındaki iç savaş nedeniyle 2012 ile 2014 arasındaydı. Ancak, 2015 ile 2017 arasında bir istikrar döneminde ekonomik performansta önemli bir artış gözlenmektedir. Ülkedeki mevcut kriz, petrole bağımlılığın Libya ekonomisine etkisini vurguladı. Dolayısıyla, petrolü ülkenin ana geliri olarak kabul etmenin ekonominin kırılganlığını arttırdığı ve döviz kurları dahil olmak üzere diğer ekonomik faktörler üzerinde etkisi olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for economic development and growth gave the research through economic performance indicators a great significance. Considering the limitations of the current equations and models, there is a need for a more complex machine-learning approach to assess economic performance over several years for comparison and precise outcomes. Multi-criteria decision-making techniques (MCDMs) are widely used to compare attributes and select alternative in complex decision-making problems. While the main source of data is often the input of experts from the field, adopting actual economic data can eliminate the uncertainty factor of the MCDM and provide more accurate results. The current study aims to assess the performance of the Libyan economy between the years of 2009 and 2017 using the TOPSIS method in order to understand the factors that contributed into enhancing the economy in the best years. The TOPSIS method is widely used in economic and management applications, as it is helpful in determining the alternative that is the closest to the ideal solution. Through studying the economic factors affecting the Libyan economy between 2009 and 2017, the findings of the research show that 2017 was the best year for economic performance. Prior the late political instability in the country, 2010 is indicated as the second-best year for economic performance with 20.18% enhanced performance from the year before. The worst years for economic performance in Libya were between 2012 and 2014 due to the civil war between the different political and militant powers in the country. However, from 2015 to 2017 a substantial enhancement in the economic performance is observed during a stability period. The current crisis in the country highlighted the impact of oil-dependency on the Libyan economy. Thus, it is understood that adopting oil as the main income of the country increase the vulnerability of the economy and has impacts on the other economic factors, including foreign currency exchange rates.